LYS'de son iki oturum

Üniversiteye giriş sınavının ikinci aşaması olan Lisans Yerleştirme Sınavı’nın son iki oturumu yapılıyor.Öğrenciler, edebiyat-coğrafya ve fen bilimleri testlerini yanıtlayacak.

LYS'de son iki oturum
- A +

 

LYS'nin son iki oturumunda öğrenciler fen bilgisi, edebiyat ve coğrafya testleri yapılıyor.

Yaklaşık 1 milyon adayın girdiği LYS'de bugün öğrenciler fen bilimleri testini (LYS-2) yanıtlayacak. Bu teste 420 bin 732 aday katılacak. Sınavda fizik, kimya ve biyoloji testleri yer alacak. Her dersten öğrencilere 30'ar soru sorulacak. Saat 10.00'da başlayan sınav 135 dakika sürecek.

Yarın ise öğrenciler LYS'nin son oturumu olan edebiyat ve coğrafya (LYS-3) testine girecek. Bu teste ise 772 bin 735 üniversite adayı girecek. Saat 10.00'da başlayan sınavda Türk dili ve edebiyatı testinden 56, Coğrafya-1 testinde ise 24 soru soruluyor.

Tercihler 6-14 Temmuz

Geçen hafta başlayan LYS maratonunda öğrenciler, matematik, sosyal bilimler ve yabancı dil testlerini yanıtlamıştı. Öğrenciler, sosyal bilimler testini kolay bulurken, matematik testi zorlu geçmişti.

Bu yıl devlet ve vakıf üniversitelerinin lisans, ön lisans programlarına toplamda 803 bin 585 öğrenci yerleşebilecek. Üniversite tercihleri ise 6-14 Temmuz'da alınacak. Kayıtlar ise 3-7 Ağustos'ta yapılacak.

Yorum Ekle