Londra’da eşi görülmemiş terör tatbikatı  

Londra polisi Tunus ve Fransa’da meydana gelen terör saldırılarının ardından olası bir terör saldısına hazırlık için iki gün sürecek büyük bir tatbikata başladı.

Londra’da eşi görülmemiş terör tatbikatı  
- A +

 

Londra tarihinde şimdiye kadar yapılan tatbikatlar içinde en büyüğü olan ve Operation Strong Tower ( Güçlü Kale Operasyonu ) adı verilen tatbikata terörle mücadele ekipleri, itfaiye ile ambulans servisleri, askerler ve istihbarat birimleri katılıyor.


Metropolitan Polisi bugün yaptığı açıklamada, tatbikat için bin adet polisin görevlendirildiği ve İçişleri Bakanlığı ile Londra Emniyet Müdürlüğü’nün işbirliği ile yapılan operasyona polis güçlerinin yanısıra 14 farklı kurum ve kuruluşun görev aldığını bildirdi.


Londra polisi tatbikatın çalışmalarının Fransa’daki Charlie Hebdo saldırısı ile Sydney’deki rehine krizinden sonra planlanmaya başlandığını 2008 yılında Hindistan’ın Mumbai kentindeki saldırıların da tatbikat planı içinde yer aldığı belirtildi.


Londra Emniyet Müdürü Sir Bernard Hogan – Howe tatbikatla ilgili yaptığı açıklamada, kentteki terörle ilişkili tutuklama ve gözaltıların geçen yıla göre artış gösterdiğine dikkat çekerek insanları ilk olarak terör saldırılarından korumayı amaçladıklarını herhangi bir terör saldırısına karşı hazırlıklı olmanın da çok önemli olduğunu vurguladı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler