Lastik botla ölümüne yolculuk

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekibi, İzmir, Çanakkale, Aydın, Balıkesir ve Muğla’da yaptığı operasyonlarda, aralarında kadın ve çocukların bulunduğu bin 79 sığınmacıyı boğulmaktan kurtardı.

Lastik botla ölümüne yolculuk
- A +

 

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, yasa dışı yolla Avrupa’ya çıkmaya çalışan kaçaklara yönelik operasyonları sürdürüyor. Havaların ısınmasıyla beraber göç hareketleri artarken, ekipler, 06-10 Temmuz 2015 tarihlerinde arasında Ege’de Umut Harekatı adıyla 31 arama kurtarma operasyonu yaptı.

Sığınmacıların zor durumda kaldığı ve boğulmak üzere olduğunun ihbarını alan ekipler, İzmir, Çanakkale, Aydın, Balıkesir ve Muğla’da hava destekli yaptığı operasyonlarda aralarında kadın, çocuk ve bebeklerin bulunduğu çoğu Eritre, Suriye, Afganistan uyruklu bin 79 sığınmacıyı sağ olarak kurtardı. Sığınmacıların hiç bir can güvenliği olmadan lastik botla bu yolculuğu yapması dikkat çekti. Operasyonda iki insan kaçakçısı yakalanıp adli mercilere teslim edildi.

İzmir Valiliğinden operasyona ilişkin yapılan açıklamada, "Muğla’nın Bodrum bölgesinde yaşanan 7 olayda 129 göçmen, Aydın’ın Kuşadası ve Didim bölgelerinde 7 olayda 262 göçmen, İzmir’in Dikili, Seferihisar, Aliağa, Foça ve Çeşme bölgelerinde yaşanan 10 olayda 421 sığınmacı, Çanakkale’nin Ayvacık bölgesinde yaşanan 6 olayda 254 göçmen ve Balıkesir’in Ayvalık bölgesinde yaşanan 1 olayda 13 sığınmacı kurtarılmıştır" denildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler