Kuzey Kıbrıs’ta ana muhalefet euro para birimine geçiş talep ediyor

Kuzey Kıbrıs'ta ana muhalefet TL'nin değer kaybetmesi nedeniyle euro para birimine geçiş önerisi getirdi.

Kuzey Kıbrıs’ta ana muhalefet euro para birimine geçiş talep ediyor
- A +

 

Türkiye’de ekonomi yönetiminin aldığı kararların artçı sarsıntıları Kıbrıs’ın kuzeyinde hissedilirken Kıbrıs Türk ana muhalefeti euroya geçiş talebini gündeme getiriyor. 

Gazete Duvar'dan Nikolaos Stelya  'nın haberine göre, konu hakkında geçtiğimiz saatlerde açıklamada bulunan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirimine gitme kararına işaret ederek “Dolar, şu ana kadar çok ciddi bir yükseliş göstermese de 18'i geçti. Türkiye'de ekonomiyle ilgilenen pek çok kesimi şaşırtan bir karar oldu. Bu şartlarda, bireylerin de esnafın/iş dünyasının da maliyenin de öngörüleri her defasında tepetaklak oluyor. Biz, bu durumu protokollerde ele alacağız ve avroya endeksleme çalışmalarını başlatacağız derken burun kıvıranların diyecek sözü var mı?” açıklaması yaptı.

YENİDEN EURO TARTIŞMASI

Kıbrıs Türk Ticaret Odası eski başkanlarından, Cumhuriyetçi Türk Partisi Lefkoşa Milletvekili Fikri Toros, Türkiye Cumhuriyeti Merkezi Bankası'nın faiz indirimi kararı sonrasında yeniden euroyu işaret etti. 

‘Yeni Düzen’ gazetesinde yer alan ilgili habere göre, Toros, “Herhangi bir para politikası aracı olmayan, malî disiplin imkanından yoksun ve değeri sürekli olarak dalgalanan bir para birimine bağlı bir konumda olduğumuz müddetçe, halkımızın layık olduğu refahın ve sürdürülebilir makro ekonomik hedeflere ulaşmak için şart olan öngörülebilirlik ve istikrarın oluşamayacağı ortadadır. Gelinen noktada hiç kimse bunu inkâr edemez!” mesajını verdi. 

Açıklamasının devamında Toros, “Türk lirası kullandığımız için ne kadar şanslı olduğumuzu söyleyerek bunu bir hamasi milliyetçilik malzemesi yaparak halkı yanıltmayı tercih etmekte ve esas sorunu sadece daha kronik bir hale getirmektedir! Mevcut siyasî ortamda sorunları çözmeye yönelik gerekli olan irade olmasa da en azından euroya geçişin ön koşullarından bir başkası olan ‘kamu açığı ve kamu borcuna ilişkin Maastricht Kriterleri’nin tutturulması’ hedefi son derece yararlı olacaktır” dedi. 

Kıbrıs’ın kuzeyindeki euro tartışmaları ekonomik buhran ve pandemi süreçlerinde yoğunlaştı. Ana muhalefetin sıcak yaklaştığı euroya geçiş fikrine iktidardaki muhafazakâr-milliyetçi blok sıcak yaklaşmıyor. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler