Kurulması planlanan güneş panellerine tepki  

Konya’nın Karapınar İlçesi’nde güneş enerjisine dayalı elektrik üretimi için kurulması planlanan güneş panelleri bölgede hayvancılık yapan besicileri tedirgin etti. Hayvancılıkla geçimini sağlayan besiciler, güneş panellerinin hayvanlarını otlattıkları meraların üzerine kurulduğu taktirde bölgede besiciliğin tamamen biteceğini söyledi.

Kurulması planlanan güneş panellerine tepki  
- A +

 

Yaklaşık 27 milyon metrekarelik alanda elektrik üretmek için kurulması planlanan güneş panellerinin mera olmayan çorak arazilere kurulmasını istendi. Tek geçim kaynaklarının hayvancılık olduğunu belirten Yusuf Karabek, "Bölgede güneş paneli kurmak için gelen şirketlerin büyük bir bölümünün yabancı şirketler olduğunu öğrendik. Eğer bizim hayvanlarımızı otlattığımız meralara güneş enerjisi panelleri kurulursa bizim ekmek kapımız kapanır. Ekmek kapısı kapanan dağa çıkar. Demek ki dağlara çıkanlarda böyle çıkıyor" dedi.

HAYVANCILIK BİTER 

Meralara güneş panellerinin kurulmasını istemeyen besici Yaşar Oğuz ise, "Bu yaylada 15-16 bin hayvan otlatılıyor. 3 bin hane var. Bu bölgelere güneş panelleri kurulursa hayvanlığımız tamamen biter’’ diye konuştu.

KİMSE GELİP İBZE SORMUYOR 

Meraların tamamen güneş panelleri ile dolacağı duyumunu aldıklarını dile getiren çiftçi Mustafa Kara da, şunları söyledi:

"Ama bize sahip çıkan yok. Kimse gelip bize bu bölgeye güneş paneli kuralım mı kurmayalım mı diye sormuyor. Bizim kullanmadığımız çorak bölgelere kurulması daha uygun olur.’’ 

İYİ HESAPLAR YAPILMALI 

Güneş paneli kurmak amacıyla bölgeye gelen yatırımcıların büyük bölümünün yabancılardan oluştuğunu belirten Süleyman Ekmekçi de "Geçimini hayvancılıktan sağlayan Karapınar halkı, koyunlarının yaylım alanının yabancı yatırımcılara gelir kapısı olmasına haklı olarak tepki gösteriyor. Yabancı yatırımcılar paralarına para katarken, yayla sakinlerinin aç kalmasına neden olacak olan bu proje konusunda devletimizin de ilçe yetkililerinin de daha ince hesaplar yapması gerektiğini düşünüyorum’’ dedi. Bir dönem Ak Parti Belediye Meclis üyeliği yaptığını dile getiren Ekmekçi, güneş enerjisine karşı olmadıklarını ancak çiftçilerin ve belediyenin de bu enerjiden pay almasını istedi. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler