Kurtulmuş'tan 'Kobani' açıklaması

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Bugün 16.30 itibarıyla Türkiye'ye Kobani'den gelen yaralıların toplamı 134 kişi. Bu 134 kişiden maalesef bir tanesi sınırı geçerken vefat etmiş, 3 kişi ise hastanedeki tedavileri sırasında vefat etmiştir" dedi.

Kurtulmuş'tan 'Kobani' açıklaması
- A +

 

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AK Parti Genel Merkezi'ne girişinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, Kobani'de yaşanan gelişmelere ilişkin sorusuna Kurtulmuş, "Bu eli kanlı terör örgütünün saldırılarını şiddetle kınıyorum. Bugün 16.30 itibarıyla Türkiye'ye Kobani'den gelen yaralıların toplamı 134 kişi. Bu 134 kişiden maalesef birtanesi sınırı geçerken vefat etmiş, 3 kişi ise hastanedeki tedavileri sırasında vefat etmiştir. Dolayısıyla, şu anda tedavileri devam eden bir kısmının da ağır durumda olduğunu bildiğimiz 130 yaralı Kobanili vardır. Ayrıca, sayısını bilemediğimiz o saldırılarda çok sayıda ölünün de şehrin içerisinde kaldığını biliyoruz. Son derece kötü bir tabloyla karşı karşıyayız" ifadelerini kullandı.

Bu saldırıyla birlikte otomatik olarak devreye giren birtakım karanlık odakların, bu olayların arkasında birtakım Türkiye bağlantılarını görme çalışmalarının, iftiralarıyla Türkiye'yi töhmet altında bırakma çabalarını da nefretle kınadıklarını belirten Kurtulmuş, "Bir karalama kampanyasıyla buraya giden militanların Türkiye'den geçerek Kobani'ye ulaştığı şeklinde bir yalan yapılmıştır. Bu, karanlık bir odağın Türkiye'yi bu karanlık terör örgütüyle birlikte göstermenin çabasıdır. Bunu bütünüyle yalanlıyoruz. Bu karanlık bir manipülasyon, operasyondur" diye konuştu.

Kurtulmuş, bu olayları bahane ederek insanları bazı siyasilerin demokratik tepkilerini göstermeleri için sokağa davet etmelerinin de tehlikeli ve zararlı bir tutum olduğuna dikkati çekti. Herkese çok büyük sorumlulukların düştüğünü anlatan Kurtulmuş, "Özellikle siyasilerin, siyasi camiaları temsil edenlerin söyledikleri her söze dikkat etmeleri lazım. Hiç kimsenin, bu toplumun insanlarını, aziz milletimizin fertlerini sokağa çekecek açıklamaları yapmaması ve bundan kaçınması gerekiyor" dedi.

Kurtulmuş, siyasileri sorumlu davranmaya bir kez daha davet ettiğini söyledi.
Gazetecilerin sorularını cevaplayan Kurtulmuş, sınırda alınan önlemlere ilişkin olarak, "Bütün birimlerimiz hassas bir çalışma sürdürüyorlar. Bunun birisi sınır güvenliğimizle ilgilidir. Sınır güvenliğinin üzerinde son derece hassas bir şekilde duruyoruz" açıklamasında bulundu.
"Geçişlere izin verilecek mi" sorusuna Kurtulmuş, "Bu geçişler belli bir trajediye ulaştığında biz açık kapı politikasını sürdürüyoruz ama sonuçta bunu dengeli şekilde yapma mecburiyetimiz olduğunu biliyoruz. Geçişe ihtiyaç olduğu anda Türkiye bu geçişe müsaade ediyor ama şu anda henüz böyle bir durumla karşı karşıya değiliz" karşılığını verdi.
Herkesin bu noktada ölçülü ve duyarlı davranması gerektiğine işaret eden Kurtulmuş, bütün siyasileri sorumluluğa davet etti. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler