Kürt devleti değil PKK devleti kuruluyor

Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) Başkan Yardımcısı Doç. Mehmet Şahin, PKK’nın Suriye uzantısı PYD ile oynanmaya çalışılan oyuna dikkat çekerek, “Güneyimizde bir Kürt devleti değil, PKK devleti kuruluyor.

Kürt devleti değil PKK devleti kuruluyor
- A +

 

Türkiye’nin buna izin vermemesi gerekiyor” dedi. Kısa bir süre önce Irak ve Suriye’de incelemelerde bulunup kapsamlı bir rapor hazırlayan Doç. Şahin, “Şimdi bazı çevreler, ‘Kuzey Irak’ta da karşı çıktınız, ama sonra dost oldunuz’ diyorlar. Ama burada farklı. PYD’nin silahlı kanadı YPG’de savaşanlar Türkiye doğumlu. PKK’ya yeni katılan 3 bin kişi Kandil’e değil, Suriye’ye gidiyor” diye konuştu.

Çok yönlü destek

“Bu yapıyı uluslar arası güçlerin yanı sıra bölgede Talabani, Goran ve İran destekliyor” diyen Şahin, “Bu durum, birinci olarak Türkiye’ye tehdit. Kobani’de bir siyasal strateji üretildi, burada devam ettiriliyor. Bu, hem Türkiye’nin içine, hem bölgeye yönelik stratejiydi. Orada bir dram yaşansın istendi. Bunun amacı, hem Türkiye’de iç siyaseti etkilemekti ki, etkilendi. Bunu da seçim sonuçlarıyla gördük. Hem de “Ortadoğu’da Kürt kazanımlarına Türkiye engel oluyor” diyerek PKK etkinlik alanını genişletiyor” dedi. Kısa süre önce bölgede yaptığı görüşmeler sırasında Kanton yöneticisiyle konuştuğunda kendisinin, “Nasıl yapacaksınız?” diye sorduğunu ve “Araplar, Türkmenler ‘bizim yönetimimizi desteklerse kalabilirler, yoksa kamyonlara doldurup göndereceğiz” cevabı aldığını aktaran Şahin, “Şimdi bunu yaptıklarını görüyoruz. Burada yem olarak DEAŞ kullanıldı” şeklinde konuştu.

 Türkiye müsade etmeyecek

“Esas problem Azaz bölgesinde yaşanacak” uyarısında bulunan Doç. Şahin, “Türkiye’nin sınırında bir PKK devleti kurulmasına müsaade etmeyeceğini düşünüyorum. Türkiye güvenli bölge, uçuşa yasak bölge diyordu. Şimdi ABD’nin, niye Türkiye’nin bu isteklerine karşı çıktığı ortaya çıktı. PKK’nın devlet kurmasına müsaade edilemez. Türkiye müdahale etmeli” dedi.

DEAŞ Tel Abyad’dan sonra Azez’e yöneldi

İÇ karışıklığın sürdüğü Suriye’de, DEAŞ ile muhalif gruplar, Kilis sınırına yakın noktalarda zaman zaman çatışmayı sürdürüyor. Silah ve patlama sesleri ile Suriye tarafından yükselen dumanlar Türkiye tarafından görülüyor. Telebyad’dan YPG ve ÖSO güçleri tarafından çıkarılan DEAŞ, hedefini Halep’in Azez ilçesi olarak belirledi. Azez’in doğusundaki Carablus ve Bab bölgesinde kontrolü elinde bulunduran DEAŞ militanları, denetim alanını genişletmeyi hedefliyor. Azez ve Suriye’nin Türkiye’ye açılan kapılarından Öncüpınar’ın karşısındaki Es- Selame Sınır Kapısı’nı ele geçirmek isteyen DEAŞ militanları, son bir aydır bu bölgede ilerlemeye çalışıyor. DEAŞ’ın saldırısına bölgedeki muhalif grupların bir araya gelerek oluşturduğu Fetih Ordusu engel oluyor. Türkiye sınırına yakın noktadaki bazı köyleri ele geçirmek isteyen DEAŞ militanları ile Fetih Ordusu bileşenlerinin arasında aralıklarla çıkan çatışmalar ise Kilis’te tedirginliğe yol açıyor. Çatışmalar sırasında patlamalar duyulurken, çıkan dumanlar da Kilis’ten görülebiliyor. Aralıklarla devam eden çatışmaların DEAŞ’a, Rakka’dan geleceği ileri sürülen takviye güçlerin bölgeye ulaşması halinde şiddetlenebileceği belirtilirken, kritik noktalara kaçak geçişlerin önlenmesi için hendeklerin kazıldığı sınır hattında güvenlik önlemleri ise üst düzeyde tutuluyor

Yorum Ekle

İlgili Haberler