Kuran-ı Kerim‘e hakaret eden kadına büyük şok!

Twitter'da Kur'an-ı Kerim'e ayakla basılan bir fotoğraf paylaştığı iddiasıyla 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istemiyle yargılanmasına başlanan, ancak duruşmaya katılmayan sanık Gülbeyaz Atik'in, bir sonraki duruşmaya zorla getirilmesine karar verildi.

Kuran-ı Kerim‘e hakaret eden kadına büyük şok!
- A +

 

İstanbul 58. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki ilk duruşmaya sanık Gülbeyaz Atik katılmadı. Müştekilerden Hasan Emre Okumuş'un hazır olduğu duruşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış'ın da aralarında bulunduğu diğer müştekileri ise avukatları temsil etti.

Duruşmada beyanı sorulan müşteki Erdoğan'ın avukatı Ferah Yıldız, sanığın suç işlediğinin sabit olduğunu belirterek, sanığın sevk maddeleri uyarınca cezalandırılmasını talep etti. Müvekkili Erdoğan'ın suçtan zarar gördüğünü kaydeden Yıldız, davaya katılan olarak kabul edilmelerine hükmedilmesini de istedi.

Söz alan müştekilerden Hasan Emre Okumuş, sanık Atik'in İslam dinine göre kutsal değerleri ve Kur'an-ı Kerim'i aşağılayarak suç işlediğini ve bu nedenle cezalandırılması gerektiğini belirterek, suçtan maddi değil, manevi zarar gördükleri için davaya katılmalarına karar verilmesi talebinde bulundu. Diğer müşteki avukatları da sanığın cezalandırılmasını ve davaya katılmalarına karar verilmesini talep etti.

Davaya ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme, suçtan zarar görme ihtimaline binaen Eğitim-Bir-Sen kurumu ile Erdoğan, Gökçek ve Bağış'ın da aralarında bulunduğu 11 müştekinin davaya katılmasına hükmetti.

Sanık Gülbeyaz Atik'in adresinin tespit edilerek duruşma günü zorla getirilmesi için yazı yazılmasını kararlaştıran mahkeme, duruşmayı erteledi.

- İddianameden

Cumhuriyet Savcısı Vedat Yiğit tarafından hazırlanan iddianamede, ''kedibiti'' adlı hesabın sahibi Gülbeyaz Atik, ''şüpheli''; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Eğitim-Bir-Sen, Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası ile Hayrat Vakfı temsilcilerinin de aralarında bulunduğu 22 kişi ''müşteki'' olarak yer alıyor.

İddianamede, Erdoğan ve Gökçek'in avukatlarının savcılığa sunduğu dilekçede, Twitter'da ''kedibiti'' adlı hesap kullanıcısının paylaşımlarında, İslam dinine, Kur'an-ı Kerim'e ve Peygamber'e hakarette bulunarak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik edip, büyük bir kesimin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı belirtildi.

Söz konusu hesabın sahibinin Gülbeyaz Atik olduğunun tespit edildiği ve suça konu paylaşımların yapıldığı cihazlara el konulduğu anlatılan iddianamede, şüphelinin polisteki ifadesinde, "Kedibiti' hesabı, benimmiş gibi paylaşımlar yapılmış olabilir. Herhangi bir suç işleme kastım yoktur'' ifadesi yer aldı.

Yapılan aramada, paylaşılan fotoğraftaki ayakkabılarla çekimin yapıldığı cihazın tespit edilerek muhafaza altına alındığı kaydedilen iddianamede, şüpheli Atik'in, ''halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama'' ile ''halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama'' suçlarından 1,5 yıldan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler