Kültürpark’a koza biçimli açık hava tiyatrosu

Bursa Kültürpark içinde yeni açıkhava tiyatrosu inşa edilecek. Yeni tiyatronun mimari tasarımı kozanın şekli ve ipekböceğinin hareketlerinden esinlenerek yapıldı.

Kültürpark’a koza biçimli açık hava tiyatrosu
- A +

 

Yeni açık hava tiyatrosunda sahnenin seyirciyle buluşması, kozasından çıkan bir kelebeğin kanat açması olarak tasarlandı. Yeni açıkhava tiyatrosu, Kültürpark’ın kuzeyinde Lunapark’ın yanındaki alana taşınacak. Yağmur yağdığında da konser ve etkinlikler yapılabilecek.

Yeni açıkhava tiyatrosunun projesi Mimar Murat Kader’in eseri… Kader’e göre kozayı sembolize eden, içerisindeki canlıyı tüm dünyayla paylaşma enerjisiydi. Yarı açık yarı kapalı bir bina olarak düşünülen ve kozanın sarmal etkisinin yansıtıldığını söyleyen Kader, “kapasitesi mevcut ile kıyaslandığında yaklaşık 2 katına çıkarılarak 5 bin 050 seyirci kapasitesine ulaşacak. Sahne sabit ve hidrolik olarak iki parçadan oluşacak. Hidrolik kısım büyük organizasyonlarda sahne alanını büyütecek. Hidrolik kısım kullanılmadığı zamanlarda ise bu alan 100 kişilik protokol için ilave kapasite sağlayacak” dedi.

YENİ YAPININ ÖZELLİKLERİ

Toplam inşaat alanı 13 bin metrekare olan yeni açıkhava tiyatrosu için projelendirilecek peyzaj alanı ise 25 bin metrekare olacak. Tiyatro, 400 metrekare lobby alanı, 7 bin 900 metrekare kapalı otopark, 210 araçlık kapalı otapark, 95 araçlık açık otopark, 310 metrekare ana sahne, 86 metrekare yan sahne, 53 metrekare arka sahne,1 assolist ve 4 solist soyunma odası, 150 kişilik soyunma odası ve yine 700 kişilik soyunma odasına sahip olacak. Sahne iç yüksekliğinin 12 metre olacağı mekanın seyirci üstü kiriş yüksekliği 28 metre ve kiriş içlerinde gizli aydınlatma, tiyatro zemin üstü kütlesi dış ölçüleri 78 metre X 94 metre olup sahne yanına kadar araç girebilecek nitelikte olacak. Mekanda ayrıca revir, mescit ve bebek bakım odaları bulunacak. Zemin kat kotunda 4 adet mağaza bulunacak tiyatro, arazi doğal kotlarına göre zemine oturtularak, arazi yapısından yararlanıldı ve farklı iki kottan tiyatro içerisine giriş sağlanacak şekilde projelendirildi.

 

Yorum Ekle

İlgili Haberler