'Kullan-at' köpek furyası!

'Game of Thrones' gibi popüler dizilerde gördükleri cins köpekleri anında internetten sipariş edenler bir süre sonra 'sıkılıp' köpekten kurtulmabnın yolunu arıyor. Hayvan hakları kuruluşları 'kullan-at' köpek furyasına dikkat çekiyor

'Kullan-at' köpek furyası!
- A +

 

Ünlü veteriner ve hayvan hakları aktivisti Marc Abraham, 'Game of Thrones' ve 'Eastenders' gibi popüler dizilerden sonra artan 'kullan-at' köpek furyasını eleştirdi. Abraham’a göre düşünmeden ve bir anlık hevesle alınan köpeklerin sahipleri tarafından kötü muamele görmesi üzerine mahkemelerdeki zulüm ve işkence davaları gittikçe artmaya başladı. Köpekleri yeni sahiplenen kişilerin köpek eğitimi konusunda yeterli bilgiye sahip olmamasından dolayı alınan köpekler ya terk ediliyor ya da tekrar satılıyor.
Abraham (üstte), The Observer’a verdiği röportajda 'Twilight' ve 'Game of Thrones’tan sonra Sibirya Kurdu’na ya da Lady Gaga ve Dan TDM gibi

YouTube fenomenlerinin ardından da Fransız Bulldog’u ve Pug cinsi köpeklere olduğu gibi, hangi cins modaysa ona talepte büyük artış gördük” dedi. İnsanların 'Eastenders’ta şirin bir köpek gördükten sonra onu internette aratıp hemen sipariş verebileceklerini öğrenip ertesi güne teslim aldıklarını ve bu furyanın internet satıcıları ve köpek çiftlikleri tarafından alevlendirildiğini ekledi.

'TWILIGHT' FİLMİYLE BAŞLADI
 
Bu furya ilk olarak 2009 yılında İngiliz köpek ve kedi evi Battersea Dogs and Cats Home’un 'Twilight' filminden sonra kendilerine getirilen Sibirya Kurdu sayısındaki artışı fark etmeleriyle ortaya çıkmıştı. Geçtiğimiz hafta, veterinerlik servisi veren İngiliz hayır kuruluşu People’s Dispensary for Sick Animals’a göre insanların köpek sahiplenmeden önce köpek bakımı ve eğitimiyle ilgili araştırma yapmamasından kaynaklı saldırgan köpek sayısında artış yaşanmaya başlandı. 2014’te İngiltere’de köpek ısırmalarından kaynaklı yedi bin vaka görüldü ve saldırgan köpeklerin sahiplerine daha sert yaptırımlar uygulanmaya başlandı. (The Daily Mail)

Yorum Ekle

İlgili Haberler