Kriz yerli turiste yaradı

Rus turist sayısındaki düşüşü telafi etmek isteyen turizmciler, yerli turiste indirim imkanları sunuyor. Yerli turist bu yıl Ramazan Bayramı’nda Antalya’da geçen yıla göre ortalama yüzde 20 daha ucuza tatil yapma imkanı bulacak.

Kriz yerli turiste yaradı
- A +

 

Rusya’daki ekonomik kriz nedeniyle zor bir sezon geçiren turizm sektörü asıl hareketi Ramazan Bayramı ve sonrasında bekliyor. Bu yılı Rus turistteki düşüşe rağmen 43 milyon yabancı turist ile kapatmayı hedefleyen sektör, yerli turistte de bayram sonrasında ciddi bir artış öngörüyor. Önce seçimler, sonra lise ve üniversite sınavları, son olarak da Ramazan Ayının yaz aylarına rastlaması ile yerlide sezonu geç açan turizmciler için bayram tatilcisiyle birlikte geç de olsa yoğun bir hareket başlayacak.

TÜRSAB’ın Bayram Tatili ve Turizm Sezonu Raporu’na göre bu dönemler için erken rezervasyonla tatilini planlamış olanların oranı yüzde 80’leri buluyor. Yüzde 60-65 oranında kredi kartına taksit yaptırmayı tercih eden tatilci taksit sayısını da 4-6 ay olarak ödüyor. Daha çok Çeşme ve Bodrum’a talep gösteren yerli turist bu Ramazan Bayramı’nda Rus pazarındaki kayıp nedeniyle fiyatları ucuzlayan Antalya Bölgesi’ne normalden daha fazla ilgi gösteriyor.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, “Bayramda gecelik oda başına 300 liradan başlayan fiyatlarla tatil yapmak mümkün. Bu da 3 gece 4 günlük tatil için 900-1.000 TL civarında bir bütçe ayrılması anlamına gelir. Yurtdışı turlarda ise kişi başı ortalama 190 Euro’dan başlayıp 4 bin 900 Euro’ya kadar farklı fiyat aralığında tur seçenekleri bulunuyor” derken, yerli turistin bayramda ortalama harcamasının 1.000 TL civarında olduğunu ifade etti.

TÜRSAB’IN RAPORUNDAN SATIR BAŞLARI

TÜRSAB’ın raporuna göre bayram ve sonrasında sektörde sınavlar, seçimler ve havaların ısınamaması gibi nedenlerle düşük seyreden satışlarda bir hareket yaratacağı görülüyor. Özellikle Rus turistteki düşüşü telafi etmek isteyen Antalyalı turizmci yerli turiste indirim imkanları sunuyor. Ramazan Bayramı tatilinin kısa olmasına rağmen izinlerini kullanmamış olanların bu haftayı birleştirerek tatil süresini uzatması bekleniyor. Bayramlara yönelik erken rezervasyon oranı yüzde 80’leri buluyor. Bu yıl fiyatlardaki düşüşün de etkisi ile son dakika rezervasyonlarında da artış gözleniyor. Fiyatların esnekliği bakımından Antalya açık ara çok tercih ediliyor. Özellikle Antalya’da bir kişinin harcadığı tatil parasının yelpazesi çok geniş, geceliği 100 liradan 1.100 liraya kadar her keseye göre fiyat alternatifleri var.

Bodrum ve Çeşme ise Antalya’ya göre biraz daha pahalı kalmış durumda. Ödemeler bakımından satın alınan tatillerin yüzde 60-65’lik kısmı 4-6 taksitlendirme ile alınıyor. Yüzde 30’luk kısım ise nakit olarak ödeniyor.

Ramazan Bayramı dönemi otellerin zirve doluluklarının olduğu döneme denk geliyor. Ramazan Bayramı döneminde otellerdeki ortalamanın Antalya’da yüzde 35’ler seviyesinde yerli turist olacağını öngörülüyor.

Yerli turist bu yıl Ramazan Bayramı’nda Antalya’da geçen yıla göre ortalama yüzde 20 ucuz bayram tatili yapmanın keyfini çıkaracak. En çok indirimi yüzde 35’leri aşan indirimle Side’de bulmak mümkün olacak.

TATİLDE KART KULLANIMI 5 YILDA YÜZDE 180 ARTTI

Yerli turistin yüzde 35’i tatilini peşin para ile yaparken yüzde 65’e yakın bölümü kredi kartını tercih ediyor. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, konaklama sektöründe kredi kartı kullanımı son 5 yılda yüzde 180 oranında arttı. 2010 yılında konaklama sektöründe kredi kartı kullanımı 2.9 milyar lira düzeyinde iken bu rakam 2014 yılında 8.3 milyar liraya ulaştı. Aynı dönemde banka kartı kullanımındaki artış da dikkat çekti. 2010’da banka kartı ile 210.7 milyon konaklama bedeli ödenirken, bu rakam 2014 sonunda 1 milyar lirayı aştı.

Türk tatilcilerin, konaklama harcamalarının yüzde 65’ini kartla yaptığı göz önünde bulundurulursa, 2014 yılında 8.3 milyar TL’lik kart harcamasıyla kapatan yerli turistlerin yaklaşık 4 milyar TL’nin üzerinde de nakit harcama yaptığı ortaya çıkıyor. Yani 2014 yılı için konaklamada nakit ve kart aracılığıyla yapılan toplam harcamanın 13 milyar TL’ye yaklaştığı hesaplanıyor.

Bu yılın ilk dört ayında ise banka kartı kullanımı 288 milyon liraya, kredi kartı kullanımı da 2 milyar 714 milyon liraya çıktı.

DÖRT AYDA 5 MİLYARLIK TUR VE ULAŞTIRMA PARASI ÖDENDİ

BKM verilerine göre konaklama kadar seyahat acentaları ve taşımacılıkta da kredi kartının payı artıyor. 2010 yılında kredi kartı ile 3.7 milyar liralık seyahat acentası ve taşımacılık ödemesi yaparken bu rakam 2014 sonunda 11.5 milyar liraya ulaştı. Yılın ilk dört ayında ise Türkler’in bu kalemdeki artışı 4.5 milyar lirayı aşarak 5 milyara doğru koştu.

MAYIS AYINDA OTELLERİN DOLULUK ORANI YÜZDE 70.2 OLDU

Türkiye’de Mayıs 2015’te otellerin doluluk oranı 2014 yılının aynı dönemine oranla yüzde 2.5 artarak yüzde 70.2’ye çıktı. Bu dönemde en yüksek artış oranı yüzde 11.8 ile Slovakya’da yaşandı, ancak doluluk oranları yüzde 68 ile Türkiye’nin gerisinde kaldı. Mayıs ayında en yüksek doluluk oranı ise yüzde 85.4 ile Malta’da gerçekleşti. Türkiye’de otellerin doluluk ortalaması ise ilk 5 ayda geçen yıla göre yüzde 5 artarak yüzde 62.7 oldu.

RUS TURİSTTEKİ DÜŞÜŞE RAĞMEN TOPLAM TURİST YÜZDE 1.2 DÜŞTÜ

Bu yıl Türk turizmindeki rakamları olumsuz etkilemesinden korkulan Rus turistteki azalış şimdilik rakamlara etkili bir şekilde yansımış değil. İlk 5 ayın verilerine göre, Rus turistte yüzde 28.3 düşüş yaşandı, ancak bu düşüş başta Almanya olmak üzere başka ülkelerden gelen turist sayısındaki artışla telafi edildi. Sonuçta ilk 5 ayın toplam turizm verilerine bakıldığında Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısındaki düşüş yüzde 1.2 ile sınırlı kalmış gözüküyor.

ANTALYA’DA DOLULUK DÜŞTÜ, FİYAT İLK 5 AYDA DÜŞMEDİ

Antalya bölgesinde Mayıs 2015’te otellerin dolulukları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8.5 düşerek yüzde 62.4 seviyesine geriledi. Antalya’da ortalama günlük satılan oda bedeli ise yüzde 0.8’lik bir düşüşle 76.18 Euro’ya geriledi. İstanbul’da ise otellerin doluluk oranı yüzde 5.2 artarak yüzde 75.3’e çıktı. Ancak bu dönemde İstanbul’daki otellerin oda fiyatı yüzde 4.1 gerileyerek 143.2 Euro’ya düştü.

YERLİ TURİST YÜZDE 20 UCUZA KALACAK

İlk 5 aydaki olumlu tablo bir yana, yabancı turistteki bozulan beklenti algısı nedeniyle yerli turiste odaklanıyor. Yerli turist ise bu yıl geçen yıla göre ortalama yüzde 20 ucuz bayram tatili yapmanın keyfini çıkaracak. En çok indirimi yüzde 35’leri aşan indirimle Side’de bulmak mümkün olacak. İndirim yapan bölgeler geleneksel olarak Ruslar’ın tercih ettiği Antalya’daki tatil bölgeleri olarak dikkat çekiyor. Buna karşılık Bodrum’da ise neredeyse hiç indirim olmadığı göze çarpıyor.

Yılsonu için Türkiye’yi ziyaret edecek yabancı turist sayısının 42-43 milyon seviyesinde olacağı öngörülüyor. Türkiye’yi ilk 5 ayda ziyaret eden yabancı turist sayısı 11 milyona yakın.

İlgili Haberler