Kriz Bitcoin`i uçurdu!

Yunanistan`ın müzakerelerde sonuç alamayıp krize sürüklenmesi en çok sanal dünyanın para birimi Bitcoin’e yaradı.

Kriz Bitcoin`i uçurdu!
- A +

 

Yunanistan hükümetininin kreditörlerle görüşmelerinde sonuç alamamasının ardından ülkenin krize sürüklenmesi, en çok sanal dünyanın para birimi Bitcoin’e yaradı. Ülkenin Euro’dan çıkışının gündeme gelmesiyle bankalar kepenk indirirken, sanal para Bitcoin’in Euro karşısındaki değeri son 3 haftada yüzde 12 değer kazanarak 198 Euro’dan, 222 Euro’ya yükseldi. Aynı dönemde dolar bazında ise Bitcoin’in değeri 222 dolardan 249 dolara çıktı.

Teknoyo'nun haberine göre, Bitcoin bankaların kapalı olması ve ATM’lerdeki nakit paranın tükenmesiyle resmen altın çağını yaşarken; Yunanistan’da yapılacak olan referandum sonucu ülkenin Euro’dan çıkması sonucunda ise Bitcoin’in değerinin en az 3’e katlanacağı tahmin ediliyor.

Bitcoin tabanlı ödeme sistemi Bitpay’in kurucusu Tony Gallipi, “Eğer Yunanistan Euro’dan çıkarsa, Bitcoin’in şu anda 250 dolar seviyesinde olan değerinin, 610 dolar ile 1250 dolar aralığına kadar çıkmasını bekliyoruz” dedi.


Yunanistan’ın Euro’dan çıkışı ihtimalinin güçlenmesiyle birlikte ülkedeki mevduat sahipleri de birikimlerini bankalardan çekip sanal para birimi olarak da bilinen Bitcoin’e yatırırken; Yunan halkı, sosyal haber ağı Reddit’e “Yunanistan’da nasıl Bitcoin alabilirim?” sorularıyla çıkarma yaptı.

Yunanistan’daki kriz, geçen yıllardaki popülerliği kaybeden Bitcoin’e resmen ilaç olurken; ülkeden giderek artan sayıda Bitcoin alım emri gelmesi, bankalara güvenmeyen halkın, arkasında herhangi bir resmi otorite bulunmayan, sadece sanal ortamda var olan bir finansal araç olan Bitcoin’e yöneldiğini de gözler önüne serdi.

İlgili Haberler