Kredi kartıyla zekat verilir mi?

Sivas Müftülüğü Başvaizi Saffet Bölükbaşı, Alo Fetva Hattı'nda görevli vaizler ve vatandaşlar arasında birbirinden ilginç diyaloglar yaşandığını söyledi.

Kredi kartıyla zekat verilir mi?
- A +

 


Sivas İl Müftülüğü tarafından oluşturulan ve 2'si kadın 3 vaizin görev yaptığı Alo Fetva Hattı, ramazan dolayısıyla her gün saat 09.00-23.00 arasında vatandaşların sorularını yanıtlıyor. Vatandaşlarla ilginç diyalogların yaşandığı hatta görevli vaizler, ramazan boyunca günlük ortalama 400 çağrıyı yanıtlıyor.

"EZANI YANLIŞLIKLA ERKEN OKUYAN MÜEZZİNİN CEZASINI NİYE BİZ ÇEKİYORUZ?"

Sivas Müftülüğü Başvaizi Saffet Bölükbaşı, ramazan ayı dolayısıyla çok yoğun şekilde sorular geldiğini belirterek şunları kaydetti: "Geçenlerde bir vatandaşımız, 'İftar vaktinde ezan erken okundu. Ezanı yanlışlıkla erken okuyan müezzinin cezasını niye biz çekiyoruz? Herkes orucunu kaza ediyor, müezzine niye ceza yok?' şeklinde soru yöneltti. Biz de şöyle cevap verdik; 'Evet müezzinin cezası, sorumsuzluğu, dikkatsizliği olabilir ama bir taraftan da vatandaşımızın zamana dikkat etmesi gerekiyor. Yani uyanık olması, bilinçli olması gerekiyor. Verilen fetvada, o bölgede orucu erken açan vatandaşlarımızın ramazandan sonra orucu kaza etmeleri gerektiği belirtiliyor. Yine zekatla ilgili ilginç sorular geliyor. 'Kaynanaya, damada zekat verilebilir mi?', 'Üvey evlada, anneye ve babaya zekat verilir mi?' 'Kredi kartıyla zekat verebilir miyiz? gibi sorular geliyor."

Teknolojinin gelişmesiyle Kuran-ı Kerim okuyan hafız kalemlerin çıktığını ve bu kalemlerle ilgili de soruların geldiğini anlatan Bölükbaşı, "Kuran okuyan kalemler icat edildi. Kalemi harflerin üzerine tuttuğunuz zaman ayeti okuyor. Bunlar daha çok öğrenme amaçlı. Vatandaşlardan bazıları, "Kaleme Kur'an-ı Kerim okutursak hatim sevabı alır mıyız? diye sordu. Biz de onun daha çok öğrenmede kullanılabilecek bir alet olduğunu söyledik. Mümkünse kalemle baştan sona harfleri atlamadan okursak hatim yapabiliriz. Kalemin değil, bizim yaptığımız hatim geçerli" diye konuştu.

"GÖZ DAMLASI ORUCU BOZAR MI?"

Bölükbaşı, "Pirincim kurtlandı atsam israf olur mu?", "Temizlik hastasıyım elimi tuz ruhuyla yıkıyorum, bu vesveseden nasıl kurtulurum?", "Acilde çalışıyorum, hastaların türlü halleriyle karşı karşıya kalıyorum. Oruç tutmakta zorlanıyorum, daha kısa günlerde tutsam olur mu?", "Göz damlası orucu bozar mı?", "Sakız çiğnemek orucu bozar mı?", "Buhar orucu bozar mı?", "İnşaatta çalışıyorum, havalar çok sıcak oruç tutmasam olur mu?" şeklinde de sorular geldiğini sözlerine ekledi.

Yorum Ekle