KPSS'nin ilk gün oturumları başladı

Öğretmenlik ve kamudaki A grubu kadrolar için düzenlenen Kamu Personel Seçme Sınavının (KPSS) Cumartesi sabah oturumu sona erdi.

KPSS'nin ilk gün oturumları başladı
- A +

 

Öğretmenlik ve kamudaki A grubu kadrolar için düzenlenen KPSS’nin 09.30’da başlayan genel kültür ve genel yetenek oturumu sona erdi. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 81 il merkezinde ve Lefkoşa’da geçekleşen sabah oturumunda adaylar genel yetenek ve genel kültürden 60’ar soruyu 120 dakika cevapladı. Sınavdan çıkan adaylardan Barış Aksoy, “Beklediğimden kolaydı aslında çok zor değildi. Geçen yıla göre daha kolaydı. Genel kültür ve genel yetenek eşit zorluktaydı. Öğlen oturuma ben katılmıyorum. Yarınkilere katılacağım. İktisat bölümü öğrencisiyim. Kendimi görmek için giriyorum” diye konuştu.

“MATEMATİK SORULARI BİRAZ UĞRAŞTIRICIYDI”

Hukuk Fakültesi mezunu Pelin Teber, “Biraz matematik soruları biraz daha uğraştırıcıydı. Tarih soruları geçen seneki kadar zor değildi. Bence iyi bir sınavdı. Çok aşırı zor bir şey beklemiyorum. İlk defa giriyorum. Bağımsız idari otoriterler olabilir belki Bakanlıklar olabilir” ifadelerini kullandı.

Sınavdan çıkan adaylardan Berfin Argun, şunları kaydetti:

“Sınav iyiydi esasen matematik biraz zorladı. Onun dışında Türkçesi ve tarihi beklediğimizden kolaydı. Kamu Yönetimi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunuyum. İlk defa giriyorum. Yarında bir sınav olacak. Pazar sabah ve Pazar öğleden sonra. Hayırlısı olur inşallah. Hedef koymak biraz zor oluyor. Sadece sınavdan iyi bir puan almak yetmiyor. Bunun mülakatı da var.”

“TARİH SORULARI KOLAYDI”

Selvi Duyulu, “Geçen senelere göre kolay bir sınavdı. Tarih soruları kolaydı özellikle matematik zordu. İktisat bölümü mezunuyum. Yarın ki sınavı geçen seneye göre daha zor bekliyorum. Vergi müfettiş yardımcılığı için girdim sınava daha sonra kurum sınavları için onu amaçlıyorum” dedi.

Sınavın öğleden sonraki oturumu ise saat 14.00’de başlayacak. Öğretmen kadrolarına atanmak isteyenler, cumartesi sabah ve öğleden sonra oturumlarına ve alanlarına bağlı olarak 12 Temmuz’da yapılacak Öğretmenlik Alan Bilgisi Testine (ÖABT) katılacak. Adaylar, öğleden sonraki oturumda eğitim bilimlerinden 80 soruyu 100 dakikada cevaplayacak.

Yorum Ekle