sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Kozmetik seçerken dikkat!

Gıda üreticileri, hazır çorba, köfte ve çikolatalarda da glüten kullanabiliyor.

Kozmetik seçerken dikkat!
- A +

 

Buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllarda bulunan glüten proteinini yiyemeyen Çölyak hastalarının, kullandıkları kozmetiklere de dikkat etmek zorunda oldukları bildirildi. Çölyak hastalığının ince bağırsağın glüten proteinine karşı ömür boyu gösterdiği bir alerji olduğunu söyleyen Memorial Şişli Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü'nden Uz. Dr. Koray Tuncer, “Çölyak hastalığının tek tedavisi glütensiz diyet olarak bilinmektedir. Glütensiz bir yaşama geçildiğinde hastalıkla ilgili bir problem görülmez . Glüten daha çok buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllarda bulunmaktadır. Ancak günümüzde hazır gıda sektöründe glüten sıklıkla kullanılmaktadır. Bisküviler, hazır çorba ve köfteler, malt içecekler, glüten içeren sakız ile çikolatalar çölyak hastaları için tehlikeli olabilmektedir” dedi. Hatta kadınların kullandığı bazı kozmetik ürünlerinin içinde bile glüten bulunabileceğine dikkat çeken Dr. Tuncer, “Bunların yanı sıra ilaç, şampuan, krem gibi ürünler glüten içerikleri nedeniyle dikkatli kullanılmalıdır. Çok iyi bir etiket okuyucusu olunmalı, gıdaların etiketleri mutlaka okunmalıdır. Özellikle evde glütenli ve glütensiz gıdaların birbirinden ayrı ve uzak saklanması önemlidir. Yemek hazırlığı sırasında glütenli gıdalara değmiş veya bulaşmış çatal, kaşık, süzgeç, tabak gibi gereçler kesinlikle çölyaklı kişilerin gıdalarına dokundurulmamalıdır. Bir ton gıdada 2 kaşık glütenin bile tehlikeli olabileceği unutulmamalıdır” diye konuştu.

Çölyak hastalığının çocuklukta ortaya çıkabileceği gibi ilerleyen dönemlerde de kendini gösterebileceğine işaret eden Dr. Tuncer,  “Hastalığın çok hafif ilerlemesi ve belirtilerin farklı rahatsızlıklarla karıştırılması teşhisin ileri yaşlarda konulmasına neden olur. Çocukluk döneminde en bilinen belirtisi büyüme geriliği olan çölyak hastalığı, karın bölgesinde öne doğru şişkinlik, yaşa göre kilo azlığı, kas zayıflığı ve kansızlık, gaz şikayetleri ve dışkıda anormallik, kusma, halsizlik ve iştahsızlık, ağız içinde oluşan aftlar, eklem ve kemik ağrıları, sinirlilik, ciltte kaşıntılı ve döküntüler gibi belirtilerle kendisini göstermektedir” dedi.

DİYETİ AKSATMANIN BEDELİ AĞIR

Çölyak hastasının kesinlikle glütensiz yiyecekleri tercih etmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Tuncer, “Tedavi edilmemiş çölyak hastalığı uzun dönemde ince bağırsak kanseri ve lenfoma gibi rahatsızlıkların ortaya çıkma riskini de artırır. Çocuklarda ise boy kısalığı, davranışsal sorunlar ve gelişme geriliğine neden olabilir. Kişi eğer diyetine gerekli dikkati gösteriyorsa ömrünün sonuna kadar rahatça yakınmasız yaşamını sürdürebilir. Ancak yine de belirli aralıklarla gerekli tetkikleri yaptırmak önemlidir” diye konuştu. 

ÇÖLYAK HASTASI NE YEMELİ

Çölyak hastalarının yedikleri her şeyi mutlaka sorgulamak zorunda olduklarını söyleyen Dr. Koray Tuncer, “Glütensiz ama sağlıklı beslenme alışkanlığı yaşam şekli haline getirilmelidir. Mısır, pirinç, patates, nohut, mercimek, kestane, soya, fasulye, fındık gibi besinleri ve bu besinlerden elde edilen un ve nişastaları tercih etmek gerekmektedir. Ceviz, fındık gibi kuruyemişler ile incir ve kuru üzümü beslenme zincirinden eksik etmemek önemlidir. Bunların yanı sıra kümes hayvanları ve kırmızı et, tüm sebze ve meyveler, bakliyatların tüm çeşitleri, yumurta, bal gibi gıdalar rahatlıkla tüketilebilmektedir. Buğday ekmeği yerine mısır ekmeği yenilebilir. Hazır alınan mısır ekmeklerinin içine farklı unların karışabileceği ihtimaline karşı mısır ekmeğini evde yapmak daha sağlıklıdır” dedi.

Kaynak: Türkiye Gazetesi

Yorum Ekle

İlgili Haberler