Köy çocuklarına keman öğretiyor

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde belediye tarafından yürütülen "Zeytin Çekirdekleri Projesi" kapsamında, geçen yıl köyden mahalleye dönüştürülen bir yerleşim biriminden 35 çocuğa Fransız müzisyen  Valerie Devytarafındankeman eğitimi veriliyor. 

Köy çocuklarına keman öğretiyor
- A +

 

Ayvalık Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen sene başlattıkları "Zeytin Çekirdekleri Projesi"nde amacın, ilçe merkezi ve kırsal mahallelerde yaşayan çocukların sosyal ve kültürel aktivitelerini artırmak olduğunu söyledi.

Projeye ilçenin hemen her mahallesinden 330 çocuğun dahil olduğunu ifade eden Bacan, 3 bin öğrenciye ulaşmayı hedeflediklerini aktardı.

Çocuklara gruplar halinde şan, keman, darbuka ritim, dans, viyolonsel eğitimleri verdiklerini anlatan Bacan, "Her çocuk bir alanda eğitim alıyor. Bir grup keman, diğer grup ise dansla ilgileniyor" dedi.

Bacan, Çakmak Mahallesi'nden 35 öğrenciye Fransız müzisyen Valerie Devy tarafından keman eğitimi verildiğini dile getirdi.

İstanbul'da bir müzik organizasyon şirketinin sahibi olan Devy ise Fransa, Yunanistan, Bosna Hersek, Tunus ve Türkiye arasında müzikle ilgili ortak projeler yürüttüğünü, Çakmak Mahallesi'nde de projeye destek anlamında gönüllü bulunduğunu bildirdi.

Çocuklara keman eğitimi için belirli aralıklarla ilçeye geldiğini aktaran Devy, şöyle konuştu:

"Bu tip kolektif öğretimle ilgileniyorum. Bu şekilde daha hızlı öğreniyorlar, daha iyi konsantre oluyorlar. Köy çocukları ile kent çocukları biraz farklı. Köy çocukları kentlilere oranla daha kolay öğreniyor. Burada çocuklar daha homojen, birbirine yakın, aynı kültür seviyesinde oldukları için daha kolay oluyor. Şehirde farklı seviyeden çocukların bir arada olması öğretmeyi, kontrol etmeyi zorlaştırıyor."

Yorum Ekle