Kosova tekrar ’hayır’ dedi

Kosova Meclisi, Savaş Suçları Özel Mahkeme’nin kurulmasına ikinci kez ‘hayır’ dedi.

Kosova tekrar ’hayır’ dedi
- A +

 

7’ye karşı 75 evet ve 2 çekimser oy ile Özel Mahkeme’nin kurulmasının yolunu açacak Anayasa değişiklikleri, yeterli oy sağlanamaması nedeniyle onaylanmadı. Anayasa değişikliklerin kabulü için 120 milletvekilinde 81 milletvekilinin evet oyu kullanması gerekiyor.

Oylamadan önce Savaş Suçları Özel Mahkemesi’nin kurulmasının yolunu açacak olan anayasal değişikliklerin görüşüldüğü meclis oturumu hararetli tartışmalara sahne oldu. İktidar ve muhalefeti karşı karşıya getiren Özel Mahkeme tartışmalarında 40 kadar milletvekili söz aldı. İktidar partileri milletvekilleri Özel Mahkeme’nin kurulmasına destek verirken, Özel Mahkeme’nin Kosova’nın egemenliğini ihlal ettiği gerekçesiyle söz konusu mahkemenin kurulmasına karşı çıktı. Kosova Başbakanı İsa Mustafa, Başbakan Yardımcısı Hashim Thaçi ile iktidar partileri milletvekilleri, mahkemenin, ülke perspektifine yararlar sağlayacağını savundu. Muhalefet milletvekilleri de Özel Mahkeme’yi yargı canavarı olarak nitelendirerek Kosova’da adalete karşı katliam yapılmak istendiğini vurguladılar. Meclis’te 8 saat süren hararetli tartışmaların sürdüğü esnada, Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) gazileri, meclis binası önünde protesto gösterisi düzenleyerek Savaş Suçları Özel Mahkemesi’nin kurulmasına karşı çıktı. Gaziler, söz konusu mahkemenin, Kosova’da özgürlük için verilen mücadeleyi lekelemek için kurulmak istendiğini belirterek, Kosova’da UÇK değil, Sırbistan’ın katliam yaptığını anımsattılar.

Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) tarafından savaş suçu işlediğine dair İsviçreli senatör Dick Marty’ninöne sürdüğü iddialarını araştıracak Özel Mahkeme’yi kurması için Kosova uzun süre ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) ısrar ve baskılarına maruz kaldı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler