Kosova, İstanbul Sözleşmesi'ne evet dedi

Kosova Meclisi Genel Kurul oturumunda yapılan oylama ile İstanbul Sözleşmesi onaylandı.

Kosova, İstanbul Sözleşmesi'ne evet dedi
- A +

 

Oybirliği ile onaylanan İstanbul Sözleşmesi böylelikle  Kosova Anayası’na dahil edilmiş oldu. Meclis Genel Kurul oturumunda yapılan Anayasa değişikliği oylamasına 93 Milletvekili evet oyu kullandı.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi ya da bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önleme ve bununla mücadelede temel standartları ve devletlerin bu konudaki yükümlülüklerini belirleyen uluslararası insan hakları sözleşmesidir.

Sözleşme Avrupa Konseyi tarafından desteklenmektedir ve taraf devletleri hukukî olarak bağlar. Sözleşmenin dört temel ilkesi; kadına yönelik her türlü şiddetin ve ev içi şiddetin önlenmesi, şiddet mağdurlarının korunması, suçların kovuşturulması, suçluların cezalandırılması ve kadına karşı şiddet ile mücadele alanında bütüncül, eş güdümlü ve etkili işbirliği içeren politikaların hayata geçirilmesidir. Kadına karşı şiddeti bir insan hakkı ihlali ve ayrımcılık türü olarak tanımlayan, bağlayıcı nitelikte ilk uluslararası düzenlemedir. Tarafların sözleşme kapsamında vermiş oldukları taahhütler, bağımsız uzmanlar grubu GREVIO tarafından izlenmektedir.

İlgili haber için tıklayın.

Skandal partiye katılanlara ceza

Yorum Ekle

İlgili Haberler