Koronavirüs aşısı yerine hap ve sprey geliyor!

Astrazeneca ile birlike Covid-19 aşısı geliştiren Oxford Üniversitesi’nin aşıdan sorumlu baş bilim insanı Profesör Sarah Gilbert, Covid-19 aşısının yerini Covid hapı veya Covid spreyi üzerine çalıştıklarını açıkladı.

Koronavirüs aşısı yerine hap ve sprey geliyor!
- A +

 

İngiltere'nin dün yaptığı açıklamaya göre, Covid-19 aşısı dağıtımında bu haftaki yavaşlamaya rağmen aşıların zamanında tedarik edileceği belirtildi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, tüm yetişkinlere Temmuz ayı sonuna kadar ilk dozu vermeyi hedeflediklerini söyleyerek aşı uygulama çalışmalarını hızlandırdıklarını açıkladı.

"Yeni nesil aşı bu yıl hazır" 

Pfizer ve AstraZeneca, her iki aşının da mevcut tüm varyantlara bir miktar koruma sağladığını söyledi ve AstraZeneca, gerekirse yeni nesil aşının bu yıl hazır olmasını umduğunu söyledi. 

Daily Mail'in aktardığına göre, Oxford'tan aşı geliştiricisi Profesör Sarah Gilbert, milletvekillerine, bilgilendirme geçtiği konuşmasında, ekibinin aşıyı uygulamak ve daha iyi bir bağışıklık tepkisi sağlamak için yeni, enjeksiyonsuz yollara odaklandıklarını söyledi.

Aşı yerine hap ve sprey 

Covid-19 hapını geliştirmek üzere ekibi ile çalıştıklarını söyleyen Gilbert, Covid-19 aşısının burun spreyleri ile alınmasını ve grip aşısının çocuklara hap şeklinde verilmesi olayının benzeri olarak hap şeklinde alınması üzerinde çalışma yürüttüklerini belirtti.

"Potansiyel olarak büyük avantajları"

Gilbert, son olarak şunları kaydetti:

"Değerlendirmeye başladığımız bu yaklaşımların her ikisinin de geliştirilmesi zaman alacak, güvenlik ve ardından etkinlik açısından test edilmeleri gerekecek. Bu yaklaşımların her ikisi tarafından oluşturulacak bağışıklık tepkileri, kas içi enjeksiyondan elde ettiğimizden biraz farklı olacak, ancak potansiyel olarak büyük avantajları var."

İlgili haber için tıklayın.

Zayıflamada yeni trend: IF diyeti

Yorum Ekle

İlgili Haberler