Korkunç olayın ardından Gökçek'ten açıklama

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Rüzgarlı Caddesi’nde otoparkçılar ve esnaf arasında dün meydana gelen olaylarla ilgili olarak Twitter’dan açıklama yaptı

Korkunç olayın ardından Gökçek'ten açıklama
- A +

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Rüzgarlı Caddesi’nde otoparkçılar ve esnaf arasında dün meydana gelen olaylarla ilgili olarak Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Vali beyle yaptığımız görüşmeler neticesinde kaidelere uymayan tüm otoparkçıların ruhsatlarının iptali ve bundan böyle otoparkların sadece ANFA tarafından işletilmesi gerektiği konularında mutabakata vardık” dedi.

Başkan Gökçek, dün meydana gelen olaylar sırasında hayatını kaybeden genç için ailesine ve Rüzgarlı esnafına baş sağlığı dileyerek şu ifadeleri kullandı: 

“Rüzgarlı Sokak'ta esnafla otoparkçılar arasında çıkan tartışma sonucunda bir vatandaşımız vurularak öldürülmüştür. Öncelikle ölen genç kardeşimize Allah’tan rahmet, ailesine sabr-ı Cemil ve Rüzgarlı esnafına başsağlığı diliyorum. Olay bizi derin ızdıraba ve üzüntüye sevk etmiştir. Genel anlamda maalesef son zamanlarda bazı otopark işletmecilerinin uygulamalarından dolayı yoğun şikayet almaya başladık. Yapılan ikazlar cevapsız kalınca Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 13.02.2015 tarihinde aldığı kararla belli mecburiyetler getirilmiş ve bu yeni kaidelere göre mukaveleler yenilenmiştir. Ayrıca fiyat tarifelerini yol kenarlarındaki otoparklara asma mecburiyeti getirdik. Ancak levhaların yer yer söküldüğüne, yer yer fiyatların değiştirildiğine ve birçok yerde tarifelere uyulmadığını tespit ettik. Yeni meclis kararlarına göre mecburi hale getirilen el terminallerine, kıyafet uygulamalarına, 0-15 dakika ücretsiz park uygulamalarına uyulmadığını gördük. Bazı otoparklarda fazla ücret alınması maalesef devam etti. Bu konularda görevli arkadaşlarımız sayısız tutanak tuttular. Yer yer kapama kararı verildi ve yeni genel bir karar alınması konusunda çalışmalar başlatıldı. Son olay üzerine vali beyle yaptığımız görüşmeler neticesinde kaidelere uymayan tüm otoparkçıların ruhsatlarının iptali ve bundan böyle otoparkların sadece ANFA tarafından işletilmesi gerektiği konularında mutabakata vardık. Vatandaşımızın mağduriyeti bizim için önceliktir ve vatandaşın şikayetlerini karşılamak zorundayız. Önümüzdeki birkaç gün içinde uygulamalarımıza vatandaşlarımız şahit olacaklardır. Bu arada bir muhalefet partisinin mensuplarının otoparkçılara hiç para ödemeyerek Ankara genelinde olaylar çıkartmaya karar verdikleri bize gelen bilgiler arasında. Bu tip hepimizi yürekten yaralayan olaylar karşısında istismara girişmek ve insanları tahrik etmek en hafif tabirle insanlık değildir. Sonuç olarak tekrar merhum kardeşimize Allah’tan rahmet, ailesine sabr-ı Cemil diliyoruz. Rüzgarlı esnafına da başsağlığı diliyoruz.” 

Yorum Ekle

İlgili Haberler