Reklamı AçReklamı Kapat

'Korkmadan oylarını kullanmalarını arzu ediyorum'

İçişleri Bakanı Öztürk, vatandaşların korkmadan, çekinmeden oylarını kullanmalarını arzu ettiğini belirterek, "Türkiye'nin geleceğiyle ilgili söyleyecekleri söz neyse 7 Haziran'da söylesinler" dedi.

'Korkmadan oylarını kullanmalarını arzu ediyorum'
- A +

 

İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, vatandaşların korkmadan, çekinmeden oylarını kullanmalarını arzu ettiğini belirterek, "Yüksek oranlı katılımla bu haklarını kullansınlar ve Türkiye'nin geleceğiyle ilgili söyleyecekleri söz neyse 7 Haziran'da söylesinler" dedi.

NTV'deki canlı yayına katılan Öztürk, sandık ve oy güvenliği için alınan önlemlere ilişkin soru üzerine, sadece polisin değil, jandarmanın da bu konuda önemli görevler yapacağını söyledi.

Yurtiçinde ve yurtdışında 54 milyona yakın kişinin oy kullanacağını anımsatan Öztürk, özellikle kırsal kesimde kullanılan oyların, jandarma ya da polis eşliğinde ilçe seçim kurullarındaki oy sayım yerlerine ulaştırılmasının sağlanacağını belirtti.

Elektrik kesintisi ihtimali

Öztürk, seçimlerde elektrik kesintilerine ve trafolara yönelik önlemlerle ilgili soruya, "Trafo kesintileri geçmiş yıllarda çok az sayıda da olsa olmuş ama şunu söyleyeyim, bu seçimde kesinlikle oy sayım yerlerinde 24 saat esasına göre, kesilsin-kesilmesin, bizim jeneratörlerimiz olacak" yanıtını verdi.

Parti binaları ve partililere saldırılar

Partilerin seçim bürolarına saldırılar ve bunlara yönelik çalışmaların sorulması üzerine Öztürk, her olayın siyasi olmadığını, bunun haricinde parti yandaşlarının da saldırıları olabildiğini bildirdi.

Öztürk, daha çok AK Parti ve HDP seçim bürolarına, milletvekili adaylarına, konvoylara saldırılar düzenlendiğine dikkati çekerek, Doğu ve Güneydoğu'da daha çok AK Parti'ye, Batı Anadolu'da da HDP'ye saldırılar olabildiğini anlattı.

Öztürk, Adana ve Mersin'de HDP binalarına saldırılarla ilgili de şöyle konuştu:

"Mersin ve Adana'daki olayların aynı kişi tarafından yapıldığını biliyoruz. Mersin'deki olayda HDP ilçe yetkilileri, kendisine çay ikram etmişler ve şüphelenmişler, 'Bu, dinleme cihazı olur' diye. Bu kişinin 2007'de Ankara'da DHKP-C eylemine katılmaktan dolayı halen davası devam ediyor ve tutuklandı, 18 gün tutuklu kaldı, sonra tahliye edildi. İstanbul'da da gözaltına alınıp serbest bırakılmış durumda, bu kesin. O günden sonra, onunla ilgili elimizde yazılı kayıt yok, ne pasaport almış bizden, ne de giriş çıkışla ilgili elimizde bilgi var.

Hariçten araştırmalarda başka olaylara da katılmış. Mesela, 1 Mayıs olaylarında HDP pankartıyla beraber olduğuna dair de bizde bilgi var. Bu konuyla ilgili, bu şahsın IŞİD'le ilişkisi olup olmadığına dair net bilginin kimsenin elinde olduğunu sanmıyorum."

Öztürk, sözlerini şöyle tamamladı:

"Vatandaşların, kanunların kendilerine vermiş olduğu bu hakkı sonuna kadar kullanmalarını, korkmadan, çekinmeden oylarını kullanmalarını arzu ediyorum. Yüksek oranlı katılımla bu haklarını kullansınlar ve Türkiye'nin geleceğiyle ilgili söyleyecekleri söz neyse 7 Haziran'da söylesinler. Güvenlikleriyle ilgili endişeleri olduğu takdirde, ben dahil, bütün çalışma arkadaşlarım her kademede onların müracaatlarına cevap vermeye hazırız.

Seçimin milletimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum."

Yorum Ekle

İlgili Haberler