Konser sonrası ölümden döndü

Amasya'da 153 yıldır süren Ramazan geleneği bu yıl da devam etti. Belediye bando ekibi 300 metre yükseklikteki Harşena Dağı'nda kent merkezinin duyabileceği şekilde iftar öncesi konser verdi. Konser sonrasında patika yoldan dönüş sırasında ayağı kayarak 6 metre yükseklikten düşen bandonun zilcisi 25 yaşındaki Murat Çetin ölümden döndü.

Konser sonrası ölümden döndü
- A +

 

Amasya Belediyesi Bandosu, bu yıl da Harşena Dağı’ndaki Amasya Kalesi’nden iftar öncesi konser verecek. Şehrin en yüksek mevkii olan Amasya Kalesi’nden Belediye Bandosu'nun verdiği konser, vatandaşlara aynı zamanda iftar saatinin yaklaştığını hatırlatacak. İftardan bir saat önce konserlerine başlayan bando takımı, Ramazanın ilk gününde Harşena Dağı’na çıkarak konserini verdi. Yaklaşık 1 saat süren konserde bando, repertuvarlarındaki parçaları seslendirdi.

Bando Şefi 46 yaşındaki Osman Kiraz, yıllardır yapılan bir geleneği devam ettirdiklerini söyleyerek, "Tanıdık arkadaşlarımız bizden istekte bulunuyorlar. 'Şu parçayı bizim için çalar mısınız?' diyorlar. Bizler de çalıyoruz. Vatandaşlar bizlere telefon aracılığıyla ulaşıyor. İsteklerde bulunuyorlar bizler de o doğrultuda istenen parçaları çalıyoruz. Ağırlıklı olarak yöresel parçaları çalıyoruz" dedi.

Kentte ramazan ayı sürecince sahur vakti belli aralıklarla 3 top atışı yapılıyor. 19 yıldır Ramazan topunu ateşleyen Seyfettin Gökçe, "Amasya’da sahurda 3 iftarda da 1 defa top atışı yapıyorum. Sahurda 3 defa top atılması bizim kentimize özgü bir şey. Amasya’da bir gelenek halinde yıllardır top atışı yapılıyor. Ben de bu işi yaptığım için çok mutluyum. Bu geleneği sürdürüyorum" dedi.

Öte yandan belediye bandosunun dönüş yolunda talihsiz bir kaza yaşandı. Bandonun zilcisi Murat Çetin, konser sonrası patika yoldan dönerken ayağı kayarak 6 metre yükseklikten düştü. Ölümden dönen Çetin, başından yaralandı. Arkadaşlarının ihbarı üzerine bölgeye gelen sağlık ekiplerinin müdahalesinin ardından Çetin ambulansla hastaneye kaldırıldı. Murat Çetin'in sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Yorum Ekle