Komşu'nun bir garip Türkiye korkusu

Yunan meclisi Başbakan Çipras’ın kurtarma paketini 5 Temmuz’da referanduma götürme planını kabul etti

Komşu'nun bir garip Türkiye korkusu
- A +

 

Yunanistan’a nakit akışının yeniden sağlanması karşılığında öne sürdüğü koşullar 5 Temmuz’da halk oylamasına sunulacak. Radikal sol blok SYRIZA’nın lideri, Başbakan Aleksis Çipras sert tartışmaların yaşandığı 300 sandalyeli mecliste 178 vekilin ‘evet’ Oyunu alabildi.

Hükümetin bu konudaki kararının Avrupa’da bazı kesimler tarafından tepkiyle karşılandığını belirten Çipras, “Demokrasiyi doğduğu topraklarda savunmak için (Almanya Maliye Bakanı Wolfgang) Schaeuble’den ve (Avro Grubu Başkanı Jeroen) Dijsselbloem’dan izin almayacağız. İsteseler de istemeseler de halk oylaması olacak. Çıkacak sonuca herkesin saygılı olması lazım” dedi. Referandum kararıyla AB ile köprüleri atmayı amaçlamadığını ifade eden Çipras, “Kimse bizi Avrupa’dan koparamaz. Bazıları bunu oyun sanıyor. Bir halkın onuru oyun değil. Oyun 25 Ocak’ta bitti, 5 Temmuz’da ise tamamen sona erecek. Bize savaş açıldığında savaşmayı ve yenmeyi biliyoruz” ifadelerini kullandı.


Koalisyon ortağı milliyetçi Bağımsız Yunanlar (ANEL) lideri ve Savunma Bakanı Panos Kammenos, Troyka’nın Yunanistan’ı güçsüzleştirip Türkiye’nin olası saldırılarına açık hale getirmeyi planladığını öne sürdü. Bakanlığının ilk günlerinde Kardak’ı ziyaret eden Kammenos, “Bu boyutta bir kesintiye gitmek Yunanistan’ı silahsız, uçaksız ve gemisiz olarak Türkiye’nin işgaline karşı savunmasız bırakmak demektir” diyerek kurtarma paketinde bakanlığından talep eden 400 milyon euroluk kesintiye şiddetle karşı çıktı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler