Komşularda 'organ nakli' sıkıntısı

Gelişmekte Olan Ülkeler İçin Uluslararası Organ Nakli Ağı Projesi kapsamında Türkiye'ye gelen Ermenistan ve Gürcistan'ın organ nakli koordinatörleri, kadavradan nakil yapamadıklarını bildirdi.

Komşularda 'organ nakli' sıkıntısı
- A +

 

Türkiye Organ Nakli Vakfı'nın koordinasyonu ile  5 yıl sürecek ve 70 ülkeyi kapsayan proje kapsamında Türkiye'ye gelen Ermenistan ve Gürcistan organ nakli koordinatörleri, ülkelerinde kadavradan nakil yapılmasının önünde engeller olduğunu bildirdi.

"Gelişmekte Olan Ülkeler İçin Uluslararası Organ Nakli Ağı Projesi"  (International Transplant Network for Developing Countries) çerçevesinde İstanbul'da gerçekleştirilen ve 11 ülkenin katıldığı ilk çalıştay için Türkiye'ye gelen Ermenistan ve Gürcistan organ nakli koordinatörleri, ülkelerindeki organ bağışı ve nakil durumunu paylaştı.

Ermenistan'dan gelen Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Ashot Sarkissian, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ermenistan’da sadece canlıdan sınırlı sayıda nakil yapıldığını ve bu durumda talebin ancak yüzde 10'unu karşılayabildiklerini söyledi.

Sadece canlı donörden nakil yaparak, 3 milyon kişide ancak 10-15 gibi bir nakil oranına ulaştıklarını dile getiren Sarkissian, "Talep ise 100-150 civarında, biz bu talebin çok gerisindeyiz. Bu sadece canlı donörden yapılan nakil, böyle bir yönteme sahip olmamız iyi bir şey ama kötü olan kadavradan organ nakliuygulamamızın olmaması, bu zayıf yönümüz. Uzun yıllardır bu konu üzerinde çalışıyoruz. Türkiye ve diğer ülkeler bu alanda zaten deneyimliler, bu tecrübelerin paylaşımı ile biz de bu konudaki çalışmalarımıza devam edebileceğiz" ifadesini kullandı. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler