sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Kocaoğlu yaşam odasına girdi

MİNEX Madencilik Doğal Kaynaklar ve Teknoloji fuarını gezen Kocaoğlu yaşam odasına girdi önemli mesajlar verdi

Kocaoğlu yaşam odasına girdi
- A +

 

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, MİNEX Madencilik Doğal Kaynaklar ve Teknoloji fuarında sergilenlen yaşam odasını inceledi. Kocaoğlu Soma faciasının yıldönümü olduğunu hatırlatarak, "Herşeyden kıymetlisi can, insan. Herkesin talep etmesi lazım. Devletin Hükümetin, maden işleten firmaların yaşam odalarını alması, madenlere yerleştirmesi bence zorunlu sayılmalı" dedi.

MINEX-6'ncı Madencilik, Doğal Kaynaklar ve Teknolojileri Fuarı ile 9'uncu Uluslararası Endürstiyel Hammaddeler Sempozyumu Fuarizmir'de başladı. Minex üç gün sürecek ve 16 Mayıs cuma günü sona erecek. Fuar ve Sempozyum'un açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bağımsız İzmir milletvekili İlhan İşbilen, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ayhan Yüksel, Oda İzmir Şubesi Başkanı Muhammet Yıldız, madenciler, firma yetkilileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

'DİLEMEK YETERLİ DEĞİL, TEDBİR ALINMALI'

MİNEX Fuarı açılışına 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma faciası damgasını vurdu. Açılış konuşmalarında Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Maden Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ayhan Yüksel, kazalarda yaşamını yitiren madencileri andı.

Aziz Kocaoğlu, Mınex ve sempozyum açılış töreninde yaptığı konuşmada Soma maden faciasının yıldönümü olduğunu, bir daha benzer facialar, acılar yaşanmamasını diledi. Kınık'daki 28 maden şehidinin ailelerin ziyaret ettiğini ve başsağlığı dileklerini ilettiğini belirten Kocaoğlu, "Bir daha öyle bir acının kederin facianın yaşanmamasını diliyoruz. Sadece dilemek yeterli değil, mutlaka tüm yetkililerin tedbir almaları, aklı bilimi ve teknoljiyi kullanarak çözüm üretmeleri ve bunun için çaba göstermeleri gerekiyor" dedi.

YAŞAM ODASINDA OTURDU

Açılışın ardından fuarı gezen Kocaoğlu, Yüksel ve İşbilen bir İtalyan firmasının standında sergilenen yaşam odasını inceledi. Madenlerde hayat kurtaran yaşam odasına giren ve oturan Kocaoğlu, yetkililerden bilgi aldı. Kocaoğlu, yaşam odasından çıktıktan sonra basın mensuplarına şunları söyledi.

"Yaşam odasına girdik. Firma yetkilisi 96 saat yaşama güvencesi verdiklerini söyledi. Bu çok önemli. Bu odanın yapılamayacak, madden çözülemeyecek bir durumu sözkonusu değil. Firma burada prototipi sergiliyor. Sanırım, talep olursa seri üretim yapacakmış. Herşeyden kıymetlisi can, insan. Soma faciasının birinci yılı. Tabii ki herkesin talep etmesi lazım. Devlet'in Hükümet'in, maden işleten firmaların yaşam odalarını alması, madenlere yerleştirmesi bence zorunlu sayılmalı. İnşallah fuar buna neden olur." 

Yorum Ekle

İlgili Haberler