Koalisyon Türkiye'ye neler kaybettirir?

Yeniden Türkiye'yi "eskiye" döndürmek isteyenler, koalisyon arayanlar, aynı zamanda, Türkiye'yi şuraya da götürmek istiyorlar.

Koalisyon Türkiye'ye neler kaybettirir?
- A +

 

İşte 32 maddede CHP-MHP-HDP Koalisyonunun Türkiye'ye korkunç maliyeti…
3 YILLIK PROGRAMLAR ARTIK HAYAL OLACAK
1) AK Parti iktidarı öncesindeki hükümetlerin ortalama ömrü 12 il 18 ay arasında değişiyor. Bu durumda OVP adı verilen ve 3 yıllık programları içeren planların bırakın yerine getirilmesini yazılması bile imkansız hale geliyor.

PROJELER YARIDA KALACAK
2) Bunun yanı sıra uzun soluklu büyük projeler yarıda kalacak. Türkiye'nin enerjideki dışa bağımlığını azaltacak ve cari açığını düşürecek nükleer güç santrali projesini bir koalisyonun bırakın bitirmeyi başlaması mümkün değil. 3. Köprü gibi Dünya'nın lojistik sisteminde devrim niteliği taşıyan bir proje ile 3. Havaalanı gibi Türkiye'yi Dünya'nın en önemli duraklarından birisi yapacak bir projenin tamamlanması da neredeyse imkansız hale gelir.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA BÜYÜK TEHLİKE
3) Kanal İstanbul hayal olur, boğazdan yabancı ticaret ve savaş gemileri gözümüzün önünden bedava ve boğazı tehlikeye atarak geçemeye devam eder.

ENFLASYON CANAVARI GERİ DÖNER
4) Enflasyon canavarı geri döner. Ekonomik istikrar ile siyasi istikrar birbirinden ayrılamaz. Siyasi istikrarın olmadığı yerde ekonomik istikrarın olması düşünülemez. Koalisyon ile beraber enflasyon fırlar ve 2002 öncesi yüzde 60-70 olan seviyelere geri döner.

DÖVİZ ALIP BAŞINI GİDER
5) Döviz kurları koalisyon dönemlerinde dengesiz bir hal alır ve dünyadan ayrışarak daha hızlı yükselir. Şu anda Dolar bütün dünyada yükseldiği için Türkiye'de yükselirken olası bir koalisyonda dünyadan farklı bir şekilde içerideki riskler kuru yukarı hareket ettirir.

12 YILLIK KAZANIM 12 AYDA KAYBOLUR
6) Kurdaki harekete bağlı olarak Türkiye'nin GSMH'sı düşer. Kişi başına milli gelir rakımda da yeniden 10.000 Dolar'ın altına inilir. Bu son 12 yıldaki kazanımların 12 ayda kaybedilmesi anlamına gelir. Türk Lirası'nda yaşanabilecek büyük değer kayıpları yeniden bir sakız parasının bir cüzdana sığamayacağı günleri getirebilir.

HIZLI TREN PROJESİ YARIM KALIR
7)Türkiye'nin son 12 yılda 100 Milyar Dolar harcayarak yaptığı alt yapı yatırımları durur. Özellikle ulaştırmada devrim niteliği taşıyan hızlı tren projeleri tamamlanamaz.

5G İÇİN BORÇ PARA GEREKECEK
8) 5G'yi kendi kaynak ve imkanlarımızda yapmak hayal olur, milyarlarca dolar borç alıp harcayarak satın almak zorunda kalırız.

ELE MUHTAÇ OLURUZ
9) Yerli otomobil, yerli uçak ve benzer diğer projeler için yeterli kaynağı bulmak imkansız hale gelir. Savunma Sanayii'nde yine "onlara" muhtaç oluruz. Böylece bizim siyasetimizi istedikleri gibi yönetirler. Kurumlarımız onlara teslim olur.

İÇ SAVAŞIN EŞİĞİNE GELİRİZ
10) Oldukça iyi bir noktaya gelinen çözüm süreci sıkıntıya girer. Hatta biter; Türkiye yeniden, 12 Eylül öncesi ve sonrası gibi, iç savaşın eşiğine gelir.

KÜRESEL FİNANS OLİGARŞİSİNE TESLİMİYET
11) Türkiye küresel finans oligarşisine teslim olur ve yeniden iktidarları bazı gazete patronları belirler.

YERLİ MALI ÜRETMEK HAYAL
12)Yerli ürün üretmek yerine baronların yurtdışı ortaklı 2. Sınıf ürünleri piyasaya hakim olur.

BÜTÇE YERLE BİR OLUR
13)Muhalefet partilerinin seçim beyannamelerine göre onların koalisyon olması durumunda bütçe açıkları kontrol edilemez duruma gelir.

SAĞLIK HİZMETİ ESKİ HALİNE DÖNER
14)Ekonomi daralacağı için kamu gelirleri düşer ve sağlık için ayrılan pay azaltılmak zorunda kalınır.

YİNE O ESKİ HASTANE KUYRUKLARI...
15)Bu durum hastanelerde sıra beklenen ve ilaç bulmanın neredeyse imkansız olduğu günlere dönmek demektir.

ENERJİ TEDARİĞİ ZORLAŞIR
16)Cari açık patlar. Enerji tedariki zorlaşır ve yeniden elektrik kesintili günlere dönülebilir.

İŞSİZLİK REKORUNA HAZIR OLUN
17)Ekonomi küçüleceği için istihdam sorunu ortaya çıkar. Bir yandan genç nüfusun hızlı artışı öte yandan fabrikaların kapanması ile işsizlik tarihi seviyelere ulaşabilir.

ALT YAPI YATIRIMLARI YAP-BOZ!
18)Türkiye'yi modern bir ülke haline getiren bütün alt yapı yatırımları durur. Yeniden bir avuç ailenin ve tekelin esiri, kölesi oluruz.

YABANCI YATIRIMCI ÜLKEDEN KAÇAR
19)Borsa'da çok büyük düşüşler yaşanır. Yatırımcıların 12 yıllık kazançları 12 ayda yok olur. Yabancı yatırımcı ülkeden çıkar.

MEVCUT YATIRIMLAR BİLE DURACAK
20) Benzer şekilde yurtdışından gelen doğrudan yabancı yatırımlar da durur, mevcut yatırımlar ülkemizden çıkabilir.

HEDEFLERİMİZ ÇÖPE GİDECEK
21)Dünya'nın ilk 10 ekonomisine girme hedefi olan Türkiye ilk 20'den çıkar.

MERKEZ BANKASI REZERVLERİ DÜŞER
22) Merkez Bankası rezervleri düşer. Merkez Bankamız "onların" merkez bankalarının bir şubesi olur.

FAİZ BASKISI ALTINDA EZİLECEĞİZ
23)Faizler artar ve insanımız faiz baskısı altında ezilir.

BANKALAR DİBE VURUR
24)Bankacılık sektörü büyük zararlara uğrar. Bankaların sermaye yeterlilik oranları düşer. Kamu bankalarının "görev zararı" adı altında boşaltıldığı dönemlere geri dönülür.

ARGE HARCAMALARI YERLE BİR OLUR
25)Türkiye'yi geleceğe taşıması açısından büyük önem arz eden ARGE harcamaları durur.

PARALEL YAPIYA GÜN DOĞAR
27)Kısacası Türkiye Gezi Parkı eylemleri ve 17-25 Aralık Darbe süreci ile kaybettiği 220 Milyar doların çok çok üzerindeki bir rakamı kısa sürede kaybeder.

KARLI ÇIKAN IMF OLUR
28)Ve en önemlisi koalisyonun sonucu IMF Türkiye'ye yeniden gelir.

MEMUR MAAŞLARI TEPETAKLAK
29)Memur maaşlarını IMF memurları belirler.

IMF ELLERİNDEKİ EMEKLİLER
30)Emekliye verilecek zamları IMF memurları iptal eder.

IMF KAPISINDA KUYRUK OLACAĞIZ
31)1 Milyar dolar için Türkiye'nin bakanları IMF kapısında günlerce bekler.

ÇÖZÜM SÜRECİ SEKTEYE UĞRAYACAK
32)GAP eylem planı gibi Çözüm süreci ve Türkiye için büyük önem arz edilen projelere kaynak aktarılması IMF tarafından yasaklanır. (Sabah) 

Yorum Ekle

İlgili Haberler