"Koalisyon için ön şartımız yok"

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Deniz Baykal arasında gerçekleştirilen görüşme talebinin kimden geldiğine yönelik soruya Altay, "Kesin bilgi olarak söylüyorum. Talep Köşk'ten geldi, yani kaçak saraydan geldi" yanıtını verdi.

"Koalisyon için ön şartımız yok"
- A +

 

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, NTV canlı yayınında yaptığı açıklamada koalisyon için ön şartları olmadığını söyledi. 

7 Haziran seçimleri sonrası gündeme gelen "koalisyon" ihtimalleri siyasetin gündemini meşgul ediyor.

Altay, görüşmeye ilişkin şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanının geçici Meclis Bbaşkanı'yla görüşme yapması çok rastlanılan biri değil. Cumhurbaşkanı burada bir algı operasyonu düşünüyor. Bu seçimlerin bir tek kaybedeni var, o da sayın Erdoğan'dır. Bu bakımdan bunu bir algı operasyonu olarak yorumluyorum. 

Baykal Meclis Başkanı sıfatıyla Cumhurbaşkanına vekalet etme görevine haizdir. Bu çerçevede bir görüşme olursa bir şey diyemem ama Erdoğan'ın hükümet kurma süreciyle ilgili bir talebi olmasına ihtimal vermiyorum.

Erdoğan anayasal sınırlar dışına çıkarak, toplumu kutuplaştırdı. Erdoğan'ın bu görüşme talebini, yumuşama sinyali olarak görüyorum. Siyasette liderler hemen bir araya gelmez. Önce alt kadrolar görüşür. Bu işin koşulları vardır.

Millet ortaya bir tercih koydu. Partilerin bunu doğru okuyarak hareket etmesi lazım. AK Parti ile bir temas yapmayacağız anlamı olmasın. Parlamento hükümet kurma konusunda çok rahat. Siyasette her şey mümkün, imkansız diye bir şey yok. 

3-5 aylık bir hükümet kurulmamalı. Ekonomi çevresi kısa ömürlü bir koalisyon nedeniyle tıkanabilir. Kısa vadeli hükümetlerin kurulması Türkiye'ye zarar verebilir. CHP olarak hiçbir ön şart koymuyoruz. Siyaset müzakere ve açık kapı işidir. 

Kapı kapatarak siyaset yapamayız. Türkiye'yi hükümetsiz bırakmama konusunda tarihi bir görevimiz olduğunu biliyoruz. Bu görev bize verilirse daha büyük bir sorumlulukla bunu yapacağız.

CHP olarak şunla koalisyon yaparız ya da yapmayız diye bir görüş açıklamadık. Kırılıp döküleni toplamak için tüm partiler bizim için eşittir."

Yorum Ekle

İlgili Haberler