KKTC’de yeni hükümete doğru

KKTC’de koalisyon hükümeti için bugün görüşmeye başlayan Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler ile Ulusal Birlik Partisi heyetleri yarın yeniden bir araya gelecek.

KKTC’de yeni hükümete doğru
- A +

 

Bugün gerçekleştirilen ilk görüşmede, prensipte anlaşmaya varılan konularda “takvimlendirme” üzerine yoğunlaşan iki partinin heyetleri, bu konudaki çalışmalarını yarın da sürdürecek. CTP-BG Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu’nun verdiği bilgiye göre, 10 bakanlığın eşit dağılımı üzerinde anlaşan iki partinin kabineyle ilgili çalışması takvimlendirmenin ardından yapılacak. Kalyoncu, kabinenin ne zaman sunulacağıyla ilgili olarak “Hedef 15 Temmuz” dedi. Kalyoncu’nun 15 günlük süresi, 21 Temmuz’da sona erecek. Anayasa’ya göre, Bakanlar Kurulu’nu kurma görevini alan milletvekili, bu görevi en geç on 15 içinde tamamlamak veya görevi iade etmek zorunda.

CTP-BG Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, partisinin önerisi üzerine 6 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından hükümeti kurmakla görevlendirmiş ve böylece 15 günlük süre başlamıştı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler