KKTC’de kararlılık mesajı verdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs’ta kalıcı ve adil bir çözüm için kararlılığının her zamankinden fazla olduğunu ifade etti.

KKTC’de kararlılık mesajı verdi
- A +

 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanlığı bahçesinde yer alan basın toplantısında Çavuşoğlu, Ekim ayında ara verilen müzakerelere Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in masaya dönmesi ile 15 Mayıs’ta yeniden başlanması ve liderlerin ayda en az iki kez görüşme kararı almasından memnuniyet duyduklarını belirtti. Özellikle de liderlerin ayda en az iki defa, müzakerecilerin de daha sık bir araya gelme kararını da desteklediklerini ifade eden Çavuşoğlu, “Devam eden müzakerelerin 11 Şubat Ortak Deklarasyon çerçevesinde ve bugüne kadar varılan yaklaşımlar çerçevesinde sonuç alıcı bir şekilde sürdürülmesini arzu ediyoruz. Bu yıl içerisinde her iki tarafta kararlılık olursa Kıbrıs’ta, adada kalıcı bir çözüm, bir barış olabilir” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’ndeki kararlılığı her vesileyle vurguladığını söyleyen Çavuşoğlu, 2004 yılında kararlılık nasılsa bugün de aynı düzeyde olduğunu ifade ederek, “Kararlılığımız mevcuttur. Her zamankinden daha fazladır. Bazen bunu bir taviz olarak değerlendirenler de oluyor. Bu bir taviz değildir. Bu, kalıcı adil bir çözüm için Türkiye Cumhuriyeti’nin ortaya koyduğu karardır. Aynı kararlılığı Sayın Cumhurbaşkanı Akıncı’da, müzakereci Özdil Nami’de ve çalışma arkadaşlarında görüyorum” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Rum kesiminde de şu andaki kararlılığın artarak devam etmesini umduklarını dile getirerek, “Gerek Anastasiadis, gerek müzakereci ve tamamında. Ve bu sonuca ulaşabiliriz” dedi.

“ÇÖZÜM, HER İKİ HALKIN YARARINA OLACAK”

Aslında iki tarafın da kalıcı, adil bir çözümün sunabileceği fırsatların farkında olduğuna dikkat çeken Bakan Çavuşoğlu, “Sadece iki taraf değil, sadece Yunanistan-Türkiye değil, Kıbrıs’taki çözüm süreci Avrupa Birliği’ni de, Birleşmiş Milletler’i de, uluslararası görgütleri de yakından ilgilendiriyor. Dolayısıyla buradaki bir çözümün herkese faydası olacak. Böylece Kıbrıs adası barış, kalkınma ve refah adası olacak. Her iki halkın yararına olacak. Biz her zaman bu süreçte olduğu gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yanında olduk, bundan sonra da yanında olmaya devam edeceğiz. Kıbrıs Türk Halkı’nın yanında olmaya devam edeceğiz ve Kuzey Kıbrıs’ın ve Türk halkının ekonomik kalkınması başta olmak üzere her türlü kalkınmasına, istikrarına da desteğimiz devam edecek. Ama en büyük desteğimiz şu anda devam eden müzakere süreci ve inşallah bu sene içerisinde ulaşacağımız kalıcı, adil bir çözümdür” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan önce konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, da “Yürekten inanıyorum ki Kıbrıs’ta yıllar süren çözümsüzlükten sonra artık iki tarafın da meşru hak ve çıkarlarını gözetecek, Kıbrıs’ta toplumumuzu eşitlik ve güvenlik içinde yaşatacak yeni bir döneme geçilme zamanı geldi” diyerek, müzakerelerin amacının bu doğrultuda olduğunu söyledi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler