Kızlarını kaybeden aile aldıkları haberle birkez daha yıkıldı!

Küçük kızını SMA hastalığından kaybeden baba diğer çocuğunun da aynı hastalığa yakalandığını öğrenince dünyası başına yıkıldı.

Kızlarını kaybeden aile aldıkları haberle birkez daha yıkıldı!
- A +

 

Antalya’nın Alanya ilçesinde yaşayan ve kız çocuğu Nihal Mina Bolat'ı SMA hastalığından kaybeden baba Hikmet Bolat ile eşi, bir çocuk daha yapmaya karar verdi. Eşinin hamileliği sırasında doktora giden çift doğacak olan çocuklarının da aynı hastalığa yakalandığını öğrendi. Doktorların çocuğu aldırma fikrine dinen caiz olmadığı gerekçesi ile karşı çıktı. Erkek çocuğu dünyaya gelen ve ismini Ahmet koyan çift, Hastane hastane dolaştı. Hacattepe Üniversitesi Hastanesi’nde araştırmalar yapıldı. Ama hastalığın Türkiye’de tedavisi olmayınca çaresiz kaldı.

Dünyada sadece Amerika’da bu hastalık için çalışmalar yapıldığını söyleyen baba Hikmet Bolat, ABD’de bulunan bir ilaç ile belirli aşamalara gelindiği ama yan etkisi olması üzerine bu ilacın da kullanımının durduğunu belirtti. Bir firmada muhasebe elemanı olarak çalışan baba Hikmet Bolat yetkililerden kendilerine yardım etmelerini istiyor.

SMA HASTALIĞI NEDİR?
Spinal muskuler atrofi ( SMA ), bir grup kalıtsal nöromüsküler ( sinir kası tutan ) hastalığa verilen isimdir. Omurilikte yer alan ve kasların hareketinden sorumlu olan bazı hücrelerin hastalanması ve görevlerini yapamamaları sonucu bu hastalık ortaya çıkar. Bu hücreler beyinden gelen hareket emrini kaslara iletmekten sorumludur. Kaslar hareket emrini alamadıklarından çalışamazlar ve zayıflarlar. Tüm kol ve bacak kasları, gövde ve bazı solunum kasları bu hastalıktan etkilenirler.

Kaynak : Haber7

Yorum Ekle