Kızılay 24 kampta yardım dağıtıyor

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, “24 kampta Türk Kızılayı olarak Suriyeli ve Kuzey Irak’tan gelen misafirlerimizin yemek ve gıda ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz” dedi.

Kızılay 24 kampta yardım dağıtıyor
- A +

 

Türk Kızılayı tarafından halka verilecek olan iftar programına katılmak üzere Tokat’a gelen Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Tokat Valisi Cevdet Can ile Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nu makamında ziyaret etti. Ziyaret sonrasında basın mensuplarının Suriye sınırında Türk Kızılayı tarafından yapılan yardımlar ile ilgili sorularını yanıtlayan Başkan Akar, "Ülkemize yeni giriş yapan, uzun yoldan gelen yorgun ve hasta olan insanlara önce sularını, enerji verecek yiyeceklerini veriyoruz. Burada onlar kamplara havale edilirse kamplardaki yeme ve içmelerini organize ediyoruz. Yaklaşık olarak 24 kampta Türk Kızılayı olarak Suriye ve Kuzey Irak’tan gelen misafirlerimizin yemek ve gıda ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Burada en önemli yaptığımız Suriye içlerine yaptığımız sıfır noktası operasyonlarıdır. Sıfır noktalarına kendi imkanlarımız ile sağladığımız gıda maddelerini, ihtiyaç malzemelerini sürekli olarak Suriye içlerine gönderiyoruz. Burada çok önemli bir rol oynuyoruz. Çünkü Türk Kızılayı’nın misyonunda tüm operasyonları yapabilme hakkımız var. Biz de milletimiz adına bunu yapıyoruz" diye konuştu.

Basın mensuplarının ayrıca Tokat’ta Kızılay’ın depo sorunu ile ilgili sorularına cevap veren Başkan Akar, “Burada eski bir depomuz vardı. O deponun yıkılması neticesinde yeni bir depo arayışı içerisindeyiz. Yani lojistik merkezi arayışındayız. Onun kadar önemli olan kan merkezi arayışı içerisindeyiz. Burada kan alma faaliyetlerini yapabileceğimiz bir merkeze ihtiyacımız var. Sayın valimize ve belediye başkanımıza bu konuyu arz ettik. Türk Kızılayı’nın önemli bir misyonu da Türkiye’de güvenli kan merkezi temininin projesinin gerçekleştirilmesidir. Bunun için de bizim fiziki mekanlara ihtiyacımız var. Hem kendimize ait bir depomuz hem de kan merkezinin olmasını arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler