Kış geldi, kırık çıkığa dikkat!

Bursa.com’un sevilen sağlık programı Sağlığın Öncüleri, sağlık hakkında merak edilenlere cevap bulmaya, sağlığın önde gelenlerini izleyicisiyle ve okuyucusuyla buluşturmaya devam ediyor. Sağlığın Öncüleri programının bu haftaki konuğu, Medical Park Bursa Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Tevfik Öncan oldu. Öncan, kırık ve çıkıklar hakkında bilgi verirken, tedavi yöntemlerine ve yapılması gerekenlere değindi.

Kış geldi, kırık çıkığa dikkat!
- A +

 

Berk DEMİRPOLAT/BURSA.COM  &  Semih UZUNLAR/BURSA.COM

Bursa.com ekranlarında yayınlanan Sağlığın Öncüleri programının bu haftaki konuğu, Medical Park Bursa Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Tevfik Öncan’dı. Kışla birlikte karlı günlerin yaklaştığını hatırlatan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Tevfik Öncan, karla birlikte buzlanmanın meydana geleceğini, buzda kayıp düşmelerin de çıkıklara hatta tehlikeli kırıklara sebep olabileceğini hatırlatıp, bu gibi durumlarda nelerle karşılaşılabileceğini anlattı.

‘Kırık, kemik bütünlüğünün bozulmasıdır’ diyen Medical Park Bursa Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Tevfik Öncan, “Çocuklarda daha esnek bir kemik yapısı olduğu için kemikleri tamamen ayrılmıyor. Yaş ağaç kırığı dediğimiz çıtırdayan ama ayrılmayan bir kırık gerçekleşiyor. Bu durum da ameliyat gerektirmiyor. Fakat çocuklarda, eklemlerin uç bölgelerinde büyüme plağı bulunur, eğer kırık bu bölgeye zarar vermişse ya da bu kıkırdaklar birbirinden ayrılmışsa ameliyat gerekir” dedi.

Müdahalenin ve tedavinin, yaştan ziyade ihtiyaca bağlı olduğunun altını çizen Öncan, “Yaş ilerledikçe kemik daha sertleşiyor ve daha kırılgan hale geliyor, yaşlılıkta ise süreç tersine işliyor ve kemik incelmeye erimeye başlıyor. Tabi yaşa göre değil, ihtiyaca göre oluyor. Kalça kırığı dediğimiz zaman mesela, her yaşta ameliyat gerekir. Eğer hasta gençse, ilk 12 saatte yapılan müdahalede bir vida ile kemik birbirini tutabilir. Geç kalınmışsa ya da hasta yaşlı ise om kemiğinin yerine protez takmak daha doğru oluyor” diye konuştu.

‘Çıkık, iki kemiği birbirine bağlayan eklemlerin olduğu yerden çıkması ve kemiklerin ayrılmasıdır’ diyen Op. Dr. Tevfik Öncan, “Çıkıkta, çıkan kemik yerine yerleştirilir. Bazı çıkıklar, kırıklara neden olabiliyor. Kemik yerinden çıkarken kırılmaya neden olabiliyor, bu durumda da ameliyat gerekir. Çıkıkta, çıkan kemiğin yerine takılmasını takiben iyileşme 1 ay sürüyor, şayet hasta mücadeleli sporla uğraşıyorsa, 3 ay yasaklıyoruz. Kırığın tamamen kaynaması da 45 gün ile 3 ay arasında değişiklik gösterebiliyor” şeklinde konuştu.

Eklem bölgelerinde meydana gelen kırıkları alçıyla tedavi etmenin, eklemde donma ve eklemin kemiğe kaynamasına neden olabileceğini söyleyen Öncan, “Eklemde donmalar ya da kemikle eklem kaynamaları hareket kısıtlılığına sebep olur. Yine kırıklarda, sinir zedelenmeleri ve tendon kopmaları da meydana gelebilir. Bu durumlarda da ameliyat gerekir” açıklamasında bulundu ve kemiklerin kaynama sürelerinin, kırılma şekline ve kemiğe göre değişiklik gösterebildiğini ifade etti.

Ayrıca Op. Dr. Tevfik Öncan kırıkların tedavi sürecini şöyle özetledi, Bir hasta, karda düştü, el bileğini veya kolunu kırdı ve acile geldi. İlk yapılması gereken tabi ki röntgen çekilmesidir. Kırığın röntgende çıkmaması durumunda ise hasta tomografiye gönderilir. Sonuca göre kırığın ameliyat gerektiren bir kırık mı yoksa gerektirmeyen bir kırık mı olduğuna bakılır. Bunun da tespiti yapıldıktan sonra tedavi uygulanır. Bazı kırıklar sonrasında fizik tedavi gerektirebilir.”

İlgili Haberler

Yorum Ekle

VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ