Kırmızı ette oyun bozuldu

Ramazan’da et tüketimi artışını karşılamak ve spekülatörlerin önünü kesmek için Uruguay’dan 180 bini bulacak canlı hayvan ithalatı başladı. Üreticiye verilen hayvanlar kesim döneminde Et ve Süt Kurumu’na verilerek piyasa regüle edilecek.

Kırmızı ette oyun bozuldu
- A +

 

Ramazan’da artan kırmızı et tüketimi karşılamak ve spekülatörlerin önünü kesmek amacıyla Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği ve Et ve Süt Kurumu (ESK) Uruguay’dan canlı havyan ithalatına başladı. Önceki gün 180 bin adet büyükbaş hayvanın 9 bin 250’si Bandırma Limanı’na indirildi. Kırmızı et fiyatlarındaki artışı önlemek ve tüketime cevap vererek spekülatörleri caydırmak amacıyla yapılan bu hamle, arz ve talebin dengede durmasını sağlayacak.

Getirilen besilik büyükbaş hayvanlar İzmir, Van, Kırşehir, Sakarya, Bursa, Düzce ve Aydın’daki büyükbaş hayvan ve süt üreticilerine dağıtılacak. Anlaşmalı ithalat olması nedeniyle büyüyen hayvanlar ESK’ya gönderilecek. Burada kesimi yapılan hayvanlar sektörün arz-talep durumuna göre piyasaya sürülecek. Böylelikle hem fiyat artışlarının hem de spekülatörlerin önü kesilecek. Konuyla ilgili STAR’a konuşan Kırmızı Et Üreticiler Birliği Başkanı Bülent Tunç, besilik hayvan ithalatının belli ölçüde dönem dönem yapıldığını ancak ESK ile ortak bu denli büyük bir projenin ilk kez gerçekleştiğini söyledi. Getirilen hayvanların üreticiler tarafından büyütülerek ESK’ya verilme zorunluluğu olduğunu, ESK’nın da talebe göre piyasaya et vereceğini belirten Tunç “Et ithal etmektense, üreticiler kendi imkanları ile tarım yaparak üretim yapacak. Fiyat garantisi ile de ESK’ya verecekler” dedi.

Öte yandan kırmızı et talebinin önümüzdeki dönemde artacağına dikkat çeken Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği’nin (SETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Ilgaz, fiyat istikrarının korunabilmesi için kırmızı et arzını artırmak gerektiğini, bunun için de uzun dönemli politikalara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Ramazan öncesi Uruguay’dan getirilen bu hayvanların aynı zamanda spekülatörlerin oluşmasını da önlediğini belirten Tunç şunları söyledi: “1 ay öncesinde fiyatlarla oynamak isteyenler oldu. Bu hamle biraz da onların önünü kesti. Biz dernekler olarak toplanıp et ithalatının önünün açılmaması gerektiğini anlattık. Canlı hayvan ithalatı daha mantıklı. Bu iş doğru algılanırsa piyasa oturur. Büyük sanayiciler ile de görüşeceğiz. 3-5 kuruş fazla kazanmak için piyasa ile oynamak doğru değil. Sanayiciler ile ortak hareket ederek sürekli hale getirilebilirse bu iş, tarım da gelişir, ekonomi de, fiyatlar da artmaz” dedi.

İlgili Haberler