Kira artış hesabı belli oldu!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan son enflasyon verilerine göre kira artışlarında yapılacak olan zam miktarıda belli oldu.

Kira artış hesabı belli oldu!
- A +

 

Konutta kira artış oranlarının neye göre ve nasıl yapılacağı,1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu’nun 344. maddesinde belirlendi. Yeni kanuna göre kira sözleşmelerinin yenileneceği dönemde uygulanacak artış bir önceki kira yılında Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) belirlediği Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) artış oranını geçmeyecek şekilde belirlenecek.

Türkiye İstatistik Kurumu; bir önceki aya göre, bir önceki yılın Aralık ayına göre, bir önceki yılın aynı ayına göre ve on iki aylık ortalamalara göre farklı Yİ-ÜFE rakamları açıklıyor.

Yeni Borçlar Kanunu’nda bir önceki kira yılında dikkate alınacak ÜFE değişim oranının nasıl hesaplanacağı açıklanmamıştır. Ancak bu konuda Yargıtay kararları mevcuttur. 6.Hukuk Dairesinin aldığı kararda “Kira artışı üretici fiyat endeksindeki (12 aylık ortalama) artış oranına göre belirlenmelidir” ifadeleri ile kira artışının hangi şekilde yapılacağı kesinleşmiştir.

2015 Temmuz ayı Konut Kira artış oranı Hesabı,

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %0,25 arttı
Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2015 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %0,25 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre %5,49 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre %6,73 artış ve on iki aylık ortalamalara göre %6,74 artış gösterdi.

2015 yılı Temmuz ayı Konut Kira Artış Oranı yüzde 6,74 kabul edilecektir.

İlgili Haberler