Kılıçdaroğlu İhsanoğlu ile görüştü

MHP’nin TBMM Başkan Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu ile gayet samimi bir görüşme gerçekleştirdiğini belirterek, "4 kişiden kim olursa olsun bu Meclis’i çok büyük dirayetle, kabiliyetle, tecrübeyle yönetecek insanlardır. O bakımdan şanslı bir dönemdir" dedi.

Kılıçdaroğlu İhsanoğlu ile görüştü
- A +

 

MHP’nin TBMM Başkan Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. Görüşmede Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç ve Tekin Bingöl de hazır bulundu. Yaklaşık 40 dakika süren görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunun İhsanoğlu, “Kılıçdaroğlu ile gayet samimi, sıcak bir görüşme oldu. Gönülden bir görüşme oldu. Konu hem Meclis başkanlık sistemi seçimiyle ilgili oldu hem de Türkiye’nin içeride ve dışarıda karşı karşıya geldiği meselelerle ilgili konuşmalar oldu. Sayın Kılıçdaroğlu ile olan dostluğumuz, yakınlığımız Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak aday olarak başladı ve o günden bugüne çok medeni, çok samimi bir şekilde devam etmektedir. Kendisiyle görüşmekten her zaman mutluluk duydum” diye konuştu.

Çatı aday olarak gösterildiği hatırlatılarak, Meclis Başkanlığı için CHP’li vekillerden oy gelip gelmeyeceğinin sorulması üzerine İhsanoğlu, “Elbette 4 aday var. Bu 4 aday her birisi gerçekten çok kıymetli adaylar. Meclis bu sefer çok zengin bir seçme hakkı seçenek var. Kendimi saymıyorum ama 3 kıymetli aday var benden başka. O bakımdan bu Meclis şanslı. Prosedürü çok belli, çok net iç tüzüğe göre. Yarın iki oylama olacak. Ertesi gün çarşamba günü iki oylamayla böyle sayı azaltılarak iki aday arasında kalacaktır. Nasıl evrilecek, nasıl dönüşecek, kimler kalacak sonunda ve tercihler nasıl olacak her partinin, her grubun ve her milletvekilinin takdirine kalmış bir şeydir. Ben şahsen bazı milletvekillerinin partiye olan bağlılık, iki turdaki seçenekler azalınca takdir hakkını kullanacaklarını düşünüyorum. 4 kişiden kim olursa olsun bu Meclisi çok büyük dirayetle, kabiliyetle, tecrübeyle yönetecek insanlardır. O bakımdan şanslı bir dönemdir. Türkiye’de demokrasi gelenekleri, yavaş yavaş sağlam zemin üzerine oturuyor ve Meclis’in yeni dönemde de daha rahat çalışacağı itibarının artacağı, yürütmeye karşı olan durumunun yükseleceği, halk nezdindeki itibarının artacağı kanaatindeyim. Milleti temsil etme noktasında yasama ve denetim fonksiyonları ifa edilmesi bakımından daha güçlü bir noktada olacağına inanıyorum” dedi.

İhsanoğlu, bir gazetecinin “AK Parti’den çıktıktan sonra ‘uzlaşmacı bir aday olacağım’ dediniz ama HDP ile görüşmüyorsunuz” sorusunu ise yanıtlamadan CHP Genel Merkezi’nden ayrıldı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler