'Kıbrıs sorununun çözümünde daha iyimserim'

BM'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide, "Kıbrıs sorununun çözümü konusunda liderlerin gösterdiği kararlılıktan sonra bugün daha da iyimserim" dedi.

'Kıbrıs sorununun çözümünde daha iyimserim'
- A +

 

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Kıbrıs sorunun çözümü konusunda liderlerin gösterdiği kararlılıktan sonra bugün daha da iyimser olduğunu söyledi. 

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis, Kıbrıs müzakere süreci kapsamında BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin ev sahipliğinde ara bölgede bulunan BM İyi Niyet Misyonu Ofisi'nde bir araya geldi.

Yaklaşık 5 saat süren görüşmede, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim'in yanı sıra KKTC tarafının müzakerecisi Özdil Nami ve Kıbrıslı Rum müzakereci Andreas Mavroyiannis de hazır bulundu.

Eide, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, liderlerin bugün dördüncü görüşmelerini yaptığını hatırlatarak, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda, liderlerin gösterdiği kararlılıktan sonra bugün daha da iyimser olduğunu dile getirdi. 

Liderlerin bugünkü görüşmeden itibaren konuların özüne odaklandıklarını ifade eden Kıbrıs Özel danışmanı Eide liderlerin yönetim, mülkiyet ile toprak konusunu ele aldıklarını vurguladı. 

Barth Eide, iki liderin, Kıbrıs Türk Ticaret Odası ve Kıbrıs Rum Ticaret ve Sanayi Odası’nın 8 Temmuz’da gerçekleştireceği etkinlikte yeniden bir araya geleceklerini belirterek, liderlerin Kıbrıs müzakereleri çerçevesindeki bir sonraki görüşmesinin ise 10 Temmuz’da yapılacağını sözlerine ekledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "Olumlu, pozitif bir havada bu müzakere sürecini ileriye taşımaya ve mümkün olan en erken zamanda iki kesimli, iki toplumlu federatif bir yapıyı oluşturmaya ve halkımızın onayına sunmaya hazır hale gelmek için tüm gücümüzle çalışacağız" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler