KGK iftarda buluştu

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) çatısı altında faaliyet gösteren TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) üyeleri, iftar programında buluştu.

KGK iftarda buluştu
- A +

 

Türkiye’de kadın girişimci sayısının her geçen gün arttığını belirten BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Kadının elinin değmediği bir ekonominin bereketi de olmaz” dedi.

 

BTSO, TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu üyelerini iftar organizasyonunda bir araya getirdi. Altıparmak Temsilcilik Binası’nda düzenlenen iftar programına, Bursa Milletvekilleri Emine Yavuz Gözgeç ve Nurhayat Altaca Kayışoğlu, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, TOBB Bursa KGK İcra Komitesi Başkanı Nurcan Özdemir, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Şener, BUİKAD Başkanı İpek Yalçın ve kadın girişimciler katıldı. Programda konuşan BTSO Başkanı Burkay, ülke nüfusunun yarısını oluşturan kadınların girişimci ruhunun gün geçtikçe arttığını belirtti. Kadınların cesaretleriyle birlikte ekonomiye katkılarının da arttığını kaydeden Burkay, 10 yıl içinde kadın girişimci sayısının 2 kat arttığına dikkat çekti.

 

“İNSAN KAYNAĞIMIZIN İSRAFINA GÖZ YUMAMAYIZ”

Türkiye’de kadın girişimci sayısının 110 bine ulaştığını ifade eden Başkan Burkay, yoğun bir rekabetin yaşandığı bir dönemde kadınların erkekler kadar iş hayatında yer alması gerektiğini vurguladı. Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranının yüzde 30’un altında olduğunu söyleyen Burkay, “Gelişmiş ülkelerde bu oran yüzde 50 seviyesinde. İş dünyası olarak insan kaynağımızın israfına göz yumacak lükse sahip değiliz. Kadının elinin değmediği bir ekonominin bereketi olmaz. Kadınlarımızın toplumun her alanında daha aktif bir rol üstlenmesini amaçlıyoruz. Bu vesileyle ülkemizin kalkınma hamlesine destek veren tüm kadın girişimcilerimizi kutluyorum” dedi.

 

“KADINLARIN MECLİSTEKİ TEMSİL GÜCÜ BÜYÜK BİR FIRSAT”

Kadınların iş dünyasında olduğu kadar toplumsal ve sosyal yaşamda da ağırlığını her geçen gün arttığına dikkat çeken Burkay, şöyle konuştu; “7 Haziran’daki seçimlerde 4 siyasi parti, milletvekili aday listelerinde 510 kadın adaya yer verdi. 2011 seçimlerinde 76 kadın milletvekili seçilirken, 2015 yılında bu rakam 98'e ulaştı. Kadın milletvekillerimizin bu denli yüksek bir temsil gücüyle mecliste yer alması, kadın girişimciliğin geliştirilmesi konusunda yeni bir fırsat doğuracak”.

 

“ŞEHRİMİZİ VE ÜLKEMİZİ KALKINDARACAĞIMIZA İNANIYORUZ”

TOBB Bursa KGK İcra Komitesi Başkanı Nurcan Özdemir, kadınların iş hayatında daha aktif rol alması için projeler geliştirdiklerini söyledi. Özdemir, “Bu projelerin daha fazla kadına ulaşması ve onların bu projelerden yararlanmasını sağlamak en büyük hedefimizdir. Bizim beklentimiz ve talebimiz çizilen bu vizyonun bir parçası olmaktır. Kadınlarımızın gücüyle şehrimizi ve ülkemizi kalkındıracağımıza inanıyoruz. Bu süreçte bizim her zaman yanımızda olan BTSO Yönetim Kurulu Başkanımız İbrahim Burkay’a da verdiği destekten dolayı teşekkür ederim” diye konuştu.

 

“DOĞUŞTAN GİRİŞİMCİ RUHA SAHİBİZ”

Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, kadınların doğuştan girişimci ruha sahip olduğunu kaydetti. Milletvekili Gözgeç, “Önemli olan bu girişimci ruhun, idare sanatının ve yeteneğin desteklenmesidir. Kadınlar olarak siyasi ve ekonomik alanlarda erkeklerle eşit kurallara tabiyiz. Ama eşit şartlara sahip değiliz. Ben bunu engelli koşu gibi değerlendiriyorum. Aynı yerde yarışa başlıyoruz, ama engellerimiz çok. Bizim daha çok desteğe ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, kadınların sosyal hayata daha hızlı adapte olmasını istediklerini belirterek, “Kadınlarımız bazı yükümlülüklerden dolayı sosyal ve ekonomik yaşama katılamıyor.  Bu yüzden kadınlarımızın üzerindeki bazı yükümlülüklerin kaldırılması lazım. Kadınlar ekonomik anlamda ne kadar özgür olursa, yaşadığı sıkıntılar da hızlı bir şekilde biter” dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler