KESK Eş Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile ne konuştu ?

KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na 1 Ağustos’ta başlayacak toplu sözleşmenin Eylül, Ekim ayına ertelenmesi hususunu ilettiklerini belirtti.

KESK Eş Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile ne konuştu ?
- A +

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen ve Genel Sekreter Hasan Toprak ile görüştü. Görüşmede Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya ve İzmir Milletvekili Musa Çam da yer aldı. Görüşmeyle ilgili gazetecilerin sorularını cevaplayan Özgen, 7 Haziran seçimlerinden sonra Kılıçdaroğlu’na başarı dileklerini ilettiklerini belirterek, “Asıl görüşme gündemimiz 4688 yasa kapsamında kamu çalışanlarını 2016-2017 toplu sözleşme görüşmeleri 1 Ağustos’ta başlayacak. Ancak 7 Haziran sonrası halen ülkemizde hükümet tartışmalarının olduğu belirsiz bir durum var. Bu belirsiz durumdan dolayı yasa gereği 1 Ağustos’ta başlaması gereken bu görüşmelerin biz kamu emekçileri açısından Eylül ayına ya da Ekim ayına ertelenmesini talep ettik” diye konuştu.

“1 AĞUSTOS’TA BAŞLAYACAK TOPLU SÖZLEŞMENİN EYLÜL, EKİM AYINA ERTELENMESİ HUSUSUNU İLETTİK”

2013 yılında 2014-2015 yılına ilişkin hükümetle Memur-Sen’in yaptığı toplu sözleşmede kamu emekçilerinin enflasyon oranının altında bir ücrete mahkum edildiğini kaydeden Özgen, şunları kaydetti:

“Geriye dönük 2014 enflasyon farklarımızın da bu dönemden hemen verilmesine yönelik bir tutum geliştirmeleri talebinde bulunduk. Daha önce hükümet başta hakim, savcılar olmak üzere akademik personellere, subay, astsubaylara aslında onlarda toplu sözleşme sistemine dahil olmalarına rağmen onların ücretlerinde artışlar yapmışlardı. Bu enflasyon farkının bize verilmesini talep ediyoruz. Aynı zamanda da son iki toplu sözleşme sürecinde artık işlevsizliği somutlanmış 4688 sayılı yasanın içeriği, kapsam, taraflar, imza yetkisi, itiraz yetkisi, hakem kurulu ve aynı zamanda toplu sözleşme ve grev hakkı konusunda yeniden düzenlenmesi gerektiğini biz kendilerine illettik. Biz bu taleplerimizi Çalışma Bakanlığı’na da ilettik. Çalışma Bakanlığı’nda da 1 Ağustos’ta başlayacak toplu sözleşmenin Eylül, Ekim ayına ertelenmesi hususunu ilettik. Bu taleplerimizi Sayın Kılıçdaroğlu’na ilettik. Bayramdan sonra diğer siyasi partilere de ileteceğiz. Aynı zamanda da belli bir süredir kamu çalışanları adına toplu sözleşme sürecine yönelikte hazırlıklarımızı sürdürüyoruz.”

Kılıçdaroğlu’nun hem KESK’in taleplerine ilişkin hem de koalisyonla ilgili bir mesajının olup olmadığının sorulması üzerine Özgen, “Sayın Genel Başkan geçen dönemde de 4688’e ilişkin kamu çalışanlarının karşı karşıya kaldığı hak gasplarını gayet iyi biliyor. İfade ettiler. Meclis Genel Kurulu’nda kendileri de mevcut belirsizlikten dolayı kamu çalışanlarının Ağustos ayında başlayan görüşmelerinin Eylül, Ekim’e ertelenmesi hususunun olumlu olacağını ifade ettiler. Onun dışında enflasyon farkı talebimizin doğru ve haklı olduğunu geçen dönem Meclis’te defalarca kendileri dile getirmişlerdi. Yasaya ilişkin de mevcut yasanın ILO normları ve AİHM kararlarına denk düşen bir yasa olmadığını, buna ilişkin de önümüzdeki dönemde kamu çalışanlarının talebine denk düşecek yasa düzenleme sürecine müdahil olma hususunu ifade ettiler” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler