Kerkük'te bayram hazırlığı

Irak'ta sıcaklığın gündüz 45 derecenin üzerinde olduğu Kerkük kentinde vatandaşlar, iftardan sonra bayram alışverişi yapıyor.

Kerkük'te bayram hazırlığı
- A +

 

Irak'ta sıcaklığın gündüz 45 derecenin üzerinde olduğu Kerkük kentinde vatandaşlar, iftardan sonra ramazan bayramı alışverişi yapıyor. 

Türkmen, Arap ve Kürtlerin birlikte yaşadığı Kerkük'te sıcaklığın yüksek olması ve oruç nedeniyle vatandaşların çoğu, gün boyu evinden veya iş yerinden çıkmıyor. Kerkük sokakları gündüz saatlerinde sakinliğiyle dikkati çekiyor. Dükkan ve iş hanlarının çoğu kapalı. Ancak iftardan sonra Kerküksokaklarındaki sessizlik yerini büyük bir hareketliliğe bırakıyor. 

Bayram hazırlıklarına hız veren Kerküklüler, sahura kadar dışarıda zaman geçiriyor. Sahur yemeklerini esnaf lokantalarında yiyen Kerküklüler, alışveriş için Büyük Pazar ve Kapalı Çarşı'yı tercih ediyor. 

EKONOMİK KRİZ BAYRAM ALIŞVERİŞİNİ ETKİLEDİ

Ekonomik kriz Kerkük kentinde bayram alışverişinde de etkisini gösterdi. Maaşların ödenmemesi nedeniyle alım gücü düşen memurlar, bayram alışverişinde daha temkinli davranıyor. 

Esnaftan Mümin Sadettin, ürünlere zam yapmadıkları halde vatandaşın fiyatları yüksek bulduğunu, özellikle maaşlarını alamayan memurların, daha az alışverişle yetindiğini ifade etti. 

Büyük Pazar esnafı Abdülmelik Reşit de daha çok tatlı, lokum ve çerez türleri sattıklarını belirtti. 

Kapalı Çarşı esnafı Mahmut Şevket ise gündüzleri kapattıkları dükkanlarını akşam açtıklarını, sahura kadar vatandaşlara hizmet ettiklerini kaydetti. 

Soran Abdülkerim isimli Kerküklü, fiyatların yüksekliğinden şikayet ederken, Maruf Kaymakçı ise "Bu ramazan oldukça güzel. Herkes şimdiden bayram alışverişi telaşına girdi. Sabaha kadar dükkanlar açık. Çarşı pazar cıvıl cıvıl. Kerküklüler her şeye rağmen mutlular" diye konuştu. 

Öte yandan geceleri büyük bir hareketliliğin yaşandığı Kerkük'te terör saldırılarının önlenmesi için kentin çevresinde ve merkezinde geniş güvenlik önlemleri alındığı görüldü. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler