Kent Orman’ın eşsiz Bursa manzarasında yemek yemenin keyfi bir başka

Atatürk Kent Ormanı içinde, çam kokuları arasındaki Kent Orman Restoran, özel yemeği ‘patlıcan yatağında kuzu külbastı’yla Seda Çapçı’nın sunduğu “BURFAŞ’ta Lezzet Dünyası” programına konuk oldu. İşte Kent Orman Restoran’ın genç şefi Haluk Fişkıran’ın usta ellerinden, patlıcan yatağında kuzu külbastının lezzet tarifi, Trabzonlu pide ustası Sadettin Şeker ile hoş sohbet ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Kent Orman Restoran, Orman Sosyal Tesisleri…

Kent Orman’ın eşsiz Bursa manzarasında yemek yemenin keyfi bir başka
- A +

 

Seda Çapçı’nın sunduğu “BURFAŞ’ta Lezzet Dünyası” programında, Bursa Büyükşehir Belediyesi Kent Orman Restoran’ı işledik. Tesis sorumlusu Kemal Dökümcü, dağ manzarası ve çam kokusuyla büyüleyen tesisi anlattı. Kent Orman Restoran aşçı şefi Haluk Fişkıran, lezzetiyle büyüleyen patlıcan yatağında kuzu külbastıyı böyle hazırladı.

 

PATLICAN YATAĞINDA KUZU KÜLBASTI NASIL YAPILIR?

MALZEMELER:

250 gram kuzu eti

Közlenmiş patlıcan

Özel karışık sos

Soğan

Yeşil biber

Domates

Tereyağ

Karabiber

Kekik

 

TARİFİ:

Tereyağını, hemen ardından etimizi tavaya koyup çeviriyoruz. Etlerin çiğliği gidince soğanlarımızı da katıyoruz ve hafif hafif karıştırıyoruz ve eti pişmeye bırakıyoruz.

Başka bir tavada garnitürü yapıyoruz. Garnitürümüz için de önce tereyağın tavada erimesine yakın sosumuzu katıp kavurmaya başlıyoruz. Daha sonra patlıcanımızı ekliyoruz. Ve her iki tavayı da tahta kaşık yardımı ile karıştırıyoruz.

Etimizin piştiği tavaya biberlerimizi ekleyip karıştırmaya devam ederken, sosumuzun olduğu tavaya tane karabiber katıyoruz ve altını kısıyoruz.  Etimiz olmaya yakınken bir miktar tuz ilave ediyoruz ve etin altını kapatıp kekik ilave ediyoruz. Altını kapattığımız etimizi son kez karıştırıyoruz.

 

SERVİSİ BAKIR KAPTA YAPACAĞIZ:

Bakır tavamıza tereyağımızı koyduk. Tereyağımız eriyince, üzerine hazırladığımız garnitürlü sosu ekliyoruz. Sosumuzun hemen ardından etimizi de ilave edip, karıştırmadan servise hazır ediyoruz. Afiyet olsun…

 

LEZZETİN PÜF NOKTALARI:

-Sarımsak, kuzu etinin lezzetini bozar, kokusunu yok eder.

-Kekik, odunsu baharat olduğu için çok fazla ısıya maruz kalınca acımsı tat verir. Pişen yemeğe, kararında ve zamanında eklemek lazım.

-Tuzu yemeğin olmasına yakın atıyoruz, çünkü tuz pişen eti sertleştirir.

 

EŞSİZ DAĞ MANZARASIYLA ÇAM KOKULARI ARASINDA BİR SOSYAL TESİS. KENT ORMAN RESTORANT

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin BURFAŞ çatısı altında, Nilüfer’deki Atatürk Kent Ormanı içerisinde hizmete sunduğu Kent Orman Restorant; eşsiz dağ manzarasıyla, yeşillikler arasında çam kokulu bir atmosferde konuklarını enfes tatları ile bir araya getiriyor.

Zengin ve doyurucu et menüsüyle dikkat çeken mekanın lezzet ayrıcalıklarını tatmak isteyenler için 150 kişilik veranda ve 200 masa kapasitesi bulunuyor.

Alakart menü ile hizmet veren tesiste serpme kahvaltı ve tabak kahvaltı seçenekleri de orman atmosferiyle bütünleşen seçkin lezzetlerden.

İlgili Haberler

Yorum Ekle

VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ