Kendi elektriğini üreten cami

BURSA’da aylık bin lira elektrik parasını ödemek istemeyen Mevlana Camii Kuran kursu yaşatma derneği yönetimi, çareyi kendi elektriğini üretmekte buldu. Kurulan güneş enerji panellerinden artan elektrik ise UEDAŞ’a satılarak cami derneğine ek gelir sağlanıyor.

Kendi elektriğini üreten cami
- A +

 

Merkez Yıldırım İlçesi Yeşilyayla Mahallesi’nde bulunan Mevlana Camii yönetimi aylık bin lirayı bulan elektrik faturasını asgariye düşürmek için çalışma başlattı. Emekli Elektrik Öğretmeni olan caminin Kuran Kursu Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Küçükağa Demirci, devletin özel sektör eliyle elektrik üretimine izin vermesi kanunundan faydalanarak, kursun bulunduğu altı katlı binanın çatısına 40 güneş paneli yaptırıp, üç aydır kendi elektriklerini kendileri üretmeye başladı.

Bu projenin gerçekleşmesi için uzun süren bürokratik çalışmaların ardından dernek kasasından 70 bin TL harcadıklarını açıklayan Demirci, kısa sürede kendini amorti edecek sistem sayesinde, fazla enerjiyi de UEDAŞ'a satarak gelir elde ettiklerini açıkladı. Demirci, “Cami ve Kuran kursunun elektrik faturalarının aydınlatma bölümünü müftülük karşılıyordu. Camideki diğer sayaç ise ısıtma, aydınlatma ve elektrik süpürgesinin kullandığı elektriği kaydediyordu. Müftülük yılda 4 bin, cami ve kuran kursu derneği olarak biz de 6 bin lira elektrik faturası ödüyorduk. Sistem sayesinde bu ödemeleri artık yapmıyoruz” dedi.

Güneş panelleriyle ürettiği enerjinin kendine yetecek olan kısmını alıp, gerisini UEDAŞ’ın hattına veren sistem, üretim yapmadığı zamanda da UEDAŞ’tan elektrik alıyor.

 

Yorum Ekle

İlgili Haberler