Kemik gelişimi için bu şart!

Yaşla birlikte artış gösteren D vitamini eksikliği, son yıllarda gençlerde ve çocuklarda da sık görülmeye başlandı.

Kemik gelişimi için bu şart!
- A +

 

Gıdalarla birlikte kısmen alınmasına rağmen asıl kaynağı güneş olan D vitamini eksikliğini tedavi etmek için günün belirli saatlerinde güneşe çıkılması gerektiği bildirildi. Son yıllarda D vitamini eksikliğinin yalnız yaşlılarda değil neredeyse her yaşta görüldüğünü söyleyen Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Güvener Demirağ, “Bunun en önemli sebebi kapalı ortamlarda yaşıyor olmamız. Yoğun iş ortamı, insanların dışarı çıkacak vakit bulamaması, çocukların sürekli evde zaman geçirmeleri, bilgisayar ve tabletleri sokak oyunlarına tercih etmeleri nedeniyle güneş ışınlarına maruziyeti ciddi anlamda azaltıyor” dedi.
D vitamini eksikliğinin çocuklarda kemik gelişimini olumsuz etkilediğini erişkinlerde ise bağışıklık sisteminden, damar sertliğine ve depresyona kadar çok sayıda hastalığa yol açtığını hatırlatan Prof. Dr. Güvener, “Çocuklarımızı bilgisayar başından kaldırıp parka, deniz kenarına çıkarmak gerekir” dedi.

D VİTAMİNİ TAKVİYESİ

Prof. Dr. Güvener, günlük D vitamini ihtiyacının çocuklarda 400, erişkinlerde ise 600-800 ünite olduğunu belirterek, “D vitamininden en zengin yiyecekler yağlı balıklardır. Ayrıca yumurta, et gibi diğer besinlerde de bulunmaktadır. Besinler tek başına ihtiyacın tamamını karşılayamazlar. Vitamin D'nin ana kaynağı, güneşli havalarda ultraviole ışınları ile cildimizde sentezlenmesidir. Bu yeterli değilse ucuz ve ulaşılabilir destek ilaçları ile mutlaka doktora danışarak D vitamini takviyesi yapılmalıdır. D vitamini için riskli gruplar, bebekler ve 5 yaşın altındaki çocuklar; gebe veya emziren kadınlar; 65 yaş üstündeki kişiler; gün boyu kapalı ortamlarda çalışanlar ve cilt rengi koyu olanlardır” diye konuştu.

GÜNEŞ KREMİ KULLANIRKEN BUNA DİKKAT!

Prof. Dr.?Demirağ, yüksek koruma faktörlü kremlerin D vitamini sentezini azalttığını belirterek “Artmış bir kanser riskine karşı dikkatli olmak gerekiyor. Sabah 11.00'den önce ; öğlen 15.00'ten sonra dışarıda kol bölgelerine güneş kremi sürmemeyi öneriyorum” dedi.

Kaynak Türkiye Gazatesi

Yorum Ekle

İlgili Haberler