Kedileri 'istilacı tür' olarak tanımladılar

Kediler, Polonya Bilimler Akademisi tarafından ‘istilacı yabancı tür’ olarak tanımlandı. Akademi kararına gerekçe olarak, "kedilerin biyolojik çeşitliliği tehlikeye attığını" gösterdi.

Kedileri 'istilacı tür' olarak tanımladılar
- A +

 

Kediler, Polonya Bilimler Akademisi tarafından ‘istilacı yabancı tür’ olarak tanımlandı. Hayvanseverler ise, akademiye set eleştiriler yöneltti.

Webtekno’nun, sciencealert’dan aktardığına göre; aslında akademinin istilacı yabancı tür olarak tanımladığı tek hayvan türü kediler değil. Akademiye göre rakunlar, güveler ve mandarin ördekleri de birer istilacı ve şimdi bu listeye kediler de eklendi.

“BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİĞİ TEHLİKEYE ATIYORLAR”

Akademiye göre kediler, Polonya’daki yerel vahşi yaşam için tahmin edilemez bir risk oluşturuyor. Bir araştırmaya göre Polonya’daki kediler her yıl 583,4 milyon memeli canlıyı ve 135,7 milyon kuşu öldürüp yiyorlar. Yani akademinin kedileri istilacı yabancı tür olarak tanımlamasının sebebi, biyolojik çeşitliliği tehlikeye atmaları.

Kedi sahipleri ve kedi severler, bu ‘istilacı’ tanımlaması karşısında öfkelerini dile getirdiler ve bunun evcil kedilere kötü muameleyi teşvik edeceğinden şikâyet ettiler. İddialara göre yerel basında akademinin vahşi ve diğer kedilere ötanazi yapılması çağrısında bulunduğuna dair yanlış bir izlenim veren haberler bile yayınlandı.

Yorum Ekle