sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Keçi sürüsünün içinden karaca çıktı

Çorum'un Kargı ilçesinde yeni doğduğu tespit edilen bir yavru karaca, ormanlık alan yakınında otlatılan keçi sürüsünün içinden çıktı.

Keçi sürüsünün içinden karaca çıktı
- A +

 

Çorum'un Kargı ilçesinde, ormanlık alan yakınında otlatılan keçi sürüsünün içinden, yeni doğduğu tespit edilen yavru bir karaca çıktı. Annesini kaybettiği için keçi sürüsüne karıştığı sanılan bakıma muhtaç karaca koruma altına alındı.

YOL KENARLARINDA GEYİK VE KARACALAR GÖRÜLÜYOR

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çorum Şube Müdürlüğü, 2008 yılından itibaren doğayayaban hayvan salıyor. Yaban hayatın giderek renklendiği Çorum ormanlarında karaca ve kızıl geyik popülasyonlarında hızlı bir artış gözlemleniyor. Doğal ortamda yaşayan yabanhayvanları, Çatak Mesire Alanı başta olmak üzere Osmancık ve Kargı'nın yanı sıra çevre ilçelere de dağılmaya başladı. Ormanlık alanlar, yerleşim yerlerinin çevrelerinde ve yol kenarlarında artık karaca ve geyik görülebiliyor.

KARACA GÖREVLİLERE TESLİM EDİLDİ

Karaca ve geyiklerin sayılarının giderek artması ilginç olayları da beraberinde getiriyor.Kargı ormanlarında yaşayan karaca yavrusu yolunu kaybedince kendini köyde buldu. Yeni doğan yavru karacanın, ormanlık alan yakınında otlatılan keçi sürüsüne karışarak köye kadar geldiği öğrenildi. Duyarlı vatandaşlar, keçilerin arasında buldukları karacayla yakından ilgilendi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çorum Şube Müdürlüğü'ne ulaşan vatandaşlar, yavru karacayı daha güvenli bir yerde yaşaması için yetkililere teslim etti. Gözetim altında alınan karacanın Sıklık Tabiat Parkı'na yerleştirildiği öğrenildi.

ARACIN ÇARPTIĞI KARACA ÖLDÜ

Öte yandan artan popülasyon nedeniyle yol kenarlarında da görülen karaca ve geyikler sık sık trafik kazalarına karışıyor. Son olarak Kargı Hacıhamza yakınlarında bir araç, yol üzerine çıkan karacaya çarptı. Çorum Belediyesi Veteriner İşler Müdürlüğü'ne getirilen karaca, yapılan müdahalelere rağmen öldü.

Yorum Ekle