Kazanan sosyalistler oldu

Arnavutluk'ta pazar günü yapılan yerel seçimin ardından ülkedeki 61 belediyede oy sayımı tamamlandı. Sosyalist Parti öncülüğünde kurulan "Avrupalı Arnavutluk Birliği" isimli koalisyon 61 belediyenin 45'ini kazandı.

Kazanan sosyalistler oldu
- A +

 


Resmi olmayan sonuçlara göre, 61 belediyenin 45'ini Sosyalist Parti öncülüğünde kurulan "Avrupalı Arnavutluk Birliği" isimli koalisyon kazandı.

"İş ve Haysiyet İçin Halk Birliği" isimli koalisyon ise 15 belediyede birinci oldu. Ülkedeki Yunan azınlığı temsil eden Mega Parti ise bir belediyeyi kazandı.

Arnavutluk Merkez Seçim Kurulu'nun açıkladığı verilere göre, ülkenin en büyük kenti konumundaki başkent Tiran'da seçimin galibi "Avrupalı Arnavutluk Birliği" koalisyonunun adayı Erion Veliay oldu. Oyların yüzde 53.6'sını alan Veliay, oyların yüzde 39'unu alan "İş ve Haysiyet İçin Halk Birliği" koalisyonunun adayı Halim Kosova'yı geride bırakarak Tiran'ın yeni belediye başkanı oldu.

Seçimde, Sosyalist Parti öncülüğündeki 37 partili "Avrupalı Arnavutluk Birliği" ile 15 siyasi partiden oluşan "İş ve Haysiyet İçin Halk Birliği" isimli iki koalisyonun yanı sıra hiçbir koalisyona dahil olmayan 11 siyasi parti yarıştı.

3 milyon 370 bin 206 kayıtlı seçmenin bulunduğu seçimde, katılım oranının yüzde 48 olduğu açıklanmıştı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler