Kayıplar sosyal medyadan bulunacak

Kayıp şahısların bulunmasında önemli katkı sağlayan "Kayıp Alarmı Projesi" sosyal medyada üzerinden de uygulamaya sokuldu.

Kayıplar sosyal medyadan bulunacak
- A +

 

Emniyet Genel Müdürlüğü, özellikle 0-6 yaş grubu çocuklar, yaşlılar ve engellilerden kaybolan kişilerin bulunması için büyük bir gayretle çalışıyor. Emniyet, bütün kayıp şahısların bulunmasında yüzde 90'ın üzerinde başarılı oldu.

Bu kapsamda, "Kayıp Alarmı Projesi" sosyal medyadan da Facebook ve Twitter üzerinden uygulamaya sokuldu. "Kayıp Alarmı" adıyla sosyal medyada hesapları açılan projenin, Twitter'da bin 549 kişi tarafından takip edildiği, Facebook'ta ise beğeni sayısının 8 bin 365'e ulaştığı görüldü.

137 KİŞİ BULUNDU

Emniyet güçleri, projenin hayata geçtiği tarihten itibaren 7 aylık sürede 73'ü yetişkin, 103'ü çocuk olmak üzere 176 kayıp şahsı aramaya başladı. Aramalar sonucu, kayıplardan 86'sı çocuk toplam 137 kişi bulundu.


Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, kaybolan kişinin yakınları 24 saate gereksinim duymadan, hiç beklemeden, kaybolduğunu iddia ettikleri yakınlarının bilgilerini, güncel fotoğrafı, eşkali, adresi, kaybolduğu noktayı en yakın karakola bildiriyor.

KAYBOLAN KİŞİLERE GÖRE RİSK DEĞERLENDİRMESİ YAPIYOR

Bu bilgiler polis tarafından " Kayıp Alarmı Projesi"ne giriliyor.Kayıp Alarmı Koordinasyon Dairesi Başkanlığı bilgileri görerek, kaybolan vatandaşın durumuna göre risk değerlendirmesi yaparak, kaybolduğu alandan ne kadar uzaklaştığını belirliyor. Ardından emniyet kayıp şahıs bilgilerini, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) aracılığıyla, belirlenen bölgedeki tüm vatandaşların akıllı telefonlarına kısa mesaj ve fotoğrafıyla bildiriyor.

Gelen mesajları inceleyenler, kayıp ilanına ilişkin bilgisini 155 Polis İmdat hattını arayıp paylaşarak, kayıp kişinin bulunmasına yardım ediyor.

DOLMUŞTA BULUNAN KAYIP KIZ ÇOCUĞU

"Kayıp Alarmı Projesi" ile Ordu'da barındığı rehabilitasyon merkezinden kaçarak kaybolan 16 yaşındaki F.Ö, SMS mesajının ulaştığı dolmuşun şoförü tarafından fark edildi.Mesajdaki eşkal bilgilerinden kayıp kız çocuğu F.Ö'yü tanıyan dolmuş şoförü, aracını İl Emniyet Müdürlüğü binası önüne kadar getirerek, kayıp kız çocuğunu emniyete teslim etti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler