Kayıp Melike davasında sanıklara 10'ar yıl hapis

Ankara'nın Sincan İlçesi'ndeki evinden 4 yıl önceablasına üniversite sınavına giriş belgesi formu almak için çıkan 14 yaşındaki Melike Toyguncu'yu kaçırıp, cinsel istismarda bulunmaktan yargılanan Muharrem Aytekin ile Cevat Yıldız 10'ar yıl, Oğuzhan Mahmutoğlu ise alıkoymak suçundan 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kayıp Melike davasında sanıklara 10'ar yıl hapis
- A +

 

Karara tepki gösteren anne Fatma Toyguncu, kızının hala kayıp olduğunu, delilleri karartıp yok eden sanıkların cinayetten de cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Olay, 18 Ocak 2011 tarihinde meydana geldi. YGS'ye girecek ablasına form almak için evden çıkan Melike Toyguncu bir daha evine dönmedi. Kayıp kız ile ilgili olarak cinayet ve cinsel istismar ididasıyla Muharrem Aytekin 22 Temmuz 2011'de tutuklandı. Aytekin'in cezaevindeki arkadaşı Sedat Turunç'un sanığın arkadaşı Cevat Yıldız ile Melike'yi öldürdüğünü kendisine itiraf ettiğini belirten bir dilekçe vermesi üzerine, dilekçede söz edilen mezarlıkta yapılan araştırmada kayıp kız ile ilgili herhangi bir ipucuna rastlanmadı.

'CESET BULUNAMADIĞI İÇİN CİNAYETTEN CEZALANDIRILAMAZ'

Geçtiğimiz duruşmada, Cumhuriyet Savcısı mütalaada, cinsel amaçlı alıkoymak suretiyle 'Kişiyi hürriyetinden mahrum bırakma', 'Cinsel istismar', 'Uyuşturucu madde ve fuhuşa teşvik' nedeniyle sanıklar hakkında ağır hapis cezası isteminde bulundu. Savcı mütalaasında, mağdurenin cesedinin bulunamaması ve kayıp olmasından dolayı sanıkların adam öldürme suçundan cezalandırılmayacaklarını belirtti. Mağdurenin kaybı ile ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığı'nın ilgili dosyada soruşturma yürütüldüğü, yeterli ve yeni delil elde edilmesi durumunda bu dosyada da gerekli kanuni işlemlerin yapılmasına herhangi bir engel bulunmadığı kaydedildi. Ayrıca, mağdurenin cesedinin bulunmasına kadar yargılamayı devam ettirmenin kovuşturmayı sürüncemede bırakacağının anlaşıldığı gerekçesiyle sanıkların adam öldürme suçundan ayrı ayrı beraatleri istendi.

CİNSEL İSTİSMAR VE ALIKOYMAKTAN 10'AR YIL

Sincan 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 22'nci ve son duruşmaya Melike'nin annesi Fatma Toyguncu, çocukları Gökhan ve Şerife Bekçi ile avukatları Funda Bölükbaşı da katıldı. Ankara Emniyet Müdürülüğü Cinayet Büro Amirliği'nde verdikleri ifadede, Oğuzhan Mahmutoğlu ile birilkte Melike'yi 23 gün süreyle evlerinde saklayıp, cinsel istismarda bulunduklarını itiraf eden sanıklardan Muharrem Aytekin ve Cevat Yıldız, 'kaçırıp alıkoymak' ve 'nitelikli cinsel istismar' suçlarından 10'ar yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sanık Oğuzhan Mahmutoğlu'na ise 'alıkoymak' suçundan 6 yıl hapis cezası verildi.

'ADALET YERİNİ BULMADI'

Duruşma sonrası sanıklara verilen ceza ile adaletin yerini bulmadığını söyleyen anne Fatma Toyguncu, "Benim yavrum yine yok' diyerek feryat etti. Anne Toyguncu, "Bir can gitti benim canımdan. Melikem için bu dünyada ben mahşeri yaşadım. Delilleri karartıp yok eden bu zalimlere hak ettikleri cezanın verildiğine inanmıyorum. Benim savaşım şimdi başladı. Uzun bir süreç devam edecek benim için. Benim sesim, çaresiz Melikemin sesi duyulmadı. Ben bir evlat kaybettim. O, benim dünyadaki güneşimdi. Bana karanlık olan dünyayı o zalimlere aydınlık etmem. Hiçbir ceza benim içimdeki Melike'min acısını hafifletmez. Ben kaybedeceğimi kaybettim, Melikemi bulmadan bu nefes bana haram. Suçlu, savcının mütalaasını onaylıyorsa, bu mağdur için adalet olmaz. Mahkeme süreci benim için bitmiştir" diye konuştu.

Yorum Ekle