sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Kayıp 1.3 milyar dolar

Otomotiv endüstrisi ihracatı mayıs ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 27 gerileyerek bir milyar 482 milyon dolar olarak gerçekleşti. Otomotiv ihracatında euro/dolar paritesinden kaynaklanan kayıplar son 5 ayda toplamda bir milyar 350 milyon doları buldu.

Kayıp 1.3 milyar dolar
- A +

 

OİB, Türkiye otomotiv endüstrisinin mayıs ayı ihracat verilerini açıkladı. Otomotiv endüstrisi, mayısta ihracatta parite kaynaklı olarak 236 milyon dolarlık kayıp yaşadı. Bu dönemde yalnızca otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda artış yaşanırken, diğer ürün gruplarında aynı başarı sağlanamadı. Yılın ilk 5 aylık döneminde de otomotiv endüstrisi ihracatında parite kaynaklı yüzde 12 kayıpla 8 milyar 521 milyon dolarlık dış satışa imza atıldı. Önemli pazarların birçoğunda ihracatta azalma devam ederken, Birleşik Devletler’e yönelik süren yükseliş geçtiğimiz ayda istikrarını korudu.

Otomotiv endüstrisi ihracatında yan sanayi mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 azalışla 692 milyon dolar ihracata imza attı. Bunu yüzde 34 kayıp ve 444 milyon dolarla binek otomobiller, yüzde 47 gerileme ve 219 milyon dolarla eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar izledi. Geçtiğimiz ay artış gösteren otobüs-minibüs-midibüs ürün grubu yüzde 9 yükseliş ve 101 milyon dolarlık ihracatla öne çıktı. Diğer başlığı altında da yüzde 20 azalışla 25 milyon dolarlık ihracata imza atıldı.

Binek otomobillerde en büyük pazar konumunda bulunan Birleşik Krallığa yönelik ihracat yüzde 63, Birleşik Devletlere yüzde 100, yan sanayide de İran’a yüzde 22 seviyesindeki yüksek oranlı artışların da kayıpların önüne geçemediği gözlerden kaçmadı.

Yılın ilk 5 aylık döneminde de yan sanayide yüzde 15 kayıpla 3 milyar 520 milyon, binek otomobillerde yüzde 11 azalışla 2 milyar 862 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda yüzde 13 gerilemeyle bir milyar 549 milyon, otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda da yüzde 13 artışla 470 milyon dolarlık dış satış yapıldı. Diğer başlığı altında da yüzde 16 gerilemeyle 120 milyon dolar ihracat gerçekleşti.

BİRLEŞİK DEVLETLERDE ARTIŞ SÜRÜYOR

Mayıs ayı ihracat verilerinde ülke bazlı olarak da en fazla ihracat yüzde 23 azalmasına rağmen 272 milyon dolarla Almanya’ya yapıldı. Bunu yüzde 17 gerileme ve 180 milyon dolarla Birleşik Krallık, yüzde 24 kayıp ve 124 milyon dolarla Fransa izledi. Birleşik Devletler’e yüzde 47 yükselişle 47 milyon, İran’a ise yüzde 20 artışla 20 milyon dolarlık dış satış gerçekleşmesi dikkat çekti. Ocak-mayıs döneminde de Almanya’ya yüzde 13 gerilemeyle bir milyar 390 milyon, Birleşik Krallık’a yüzde 12 artışla bir milyar 137 milyon, Fransa’ya da yüzde 14 azalışla 817 milyon dolarlık dış satış yapıldı. Birleşik Devletler’e yüzde 64 oranında artışla 261 milyon dolarlık ihracat dikkat çekti.

ÜRETİME VERİLEN ARA BİNEK OTO VE TİCARİ ARAÇLARI VURDU

OİB Başkanı Orhan Sabuncu, otomotiv endüstrisinin ihracat verilerini değerlendirirken, küresel anlamda devam eden doların yükselmesinin kaçınılmaz etkilerini gördüklerini yineledi. Sabuncu, şunları söyledi: “Ocak – mayıs döneminde parite kaynaklı kayıp toplamımız bir milyar 350 milyon doları buldu. Dış kaynaklı kayıplar olmasıydı bugün endüstrimizin toplam ihracatı 10 milyar dolar seviyesinde olacaktı. Bu da bizim hedeflerimizi yakalayacaktı. Ancak yine de endüstrimiz paritedeki olumsuzluklara rağmen adet bazında ihracatından ödün vermeden yolumuza devam ediyoruz.”

Sabuncu, otomotiv endüstrisinde mayıs ayında beklenmedik gelişmelerle üretime ara verildiğini hatırlatarak “Mayıs ayında ihracatta eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda yüzde 47, binek otomobillerde de yüzde 34’ü bulan kayıpların yaşanmasında bazı ana ve yan sanayi firmalarımızda üretim durmalarının da etkili olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler