Reklamı AçReklamı Kapat

"Katliam yapılmak istendi"

Selahatin Demirtaş mitingdeki patlamayla ilgili konuştu

"Katliam yapılmak istendi"
- A +

 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır mitingindeki patlamayı değerlendirdi. "Çok büyük bir katliam girişimiydi" diyen Demirtaş, "Yüzlerce çocuk, bebek arabasında ve tam onların ortasında patlatıldı" şeklinde konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin Diyarbakır'daki patlamaya ilişkin sorularını yanıtladı.

Valilik ve Emniyet Müdürlüğü tarafından dün akşamdan beri periyodik olarak bilgilendirildiğini belirten Demirtaş, olay yerinde düşme nedeniyle bir çocuğun
yaşamını yitirdiğinin de söylendiğini kaydetti.

Patlamada 3 arkadaşının yaşamını yitirdiği ve 350'den fazla da yaralı olduğunun bilindiğini dile getiren Demirtaş, "30 kişi de ağır yaralı, tedavileri devam ediyor. Çok büyük bir katliam girişimiydi. Patlama esnasında ve sonrasında yüzlerce insanın ölmesi hedeflendi. Büyük geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Aslında Türkiye'ye geçmiş olsun. Zannedersem orada hedeflenen; Diyarbakır'da başlanan büyük bir kaostu ve faturanın da HDP'yeçıkarılmasıydı" diye konuştu.

Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'daki patlama esnasında, sahnedeki sunucudan yöneticiye meydandaki halka kadar herkesin sağduyulu, disiplinli davrandığını söyledi.

"ÇOCUKLARIN ORTASINDA PATLADILDI"

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Benim konuşma saatim 5 dakika gecikti, konuşmalar uzayınca 5 dakika arabada bekledik. Patlamalar tam konuşma yapacağım saate ayarlanmıştı. Yüzlerce çocuk, bebek arabasında ve tam onların ortasında patlatıldı. Patlama benim 30 metre uzağımdaydı. İlk patlama hafif, ikincisi güçlüydü. Herkes çocuklarıyla gelmişti, benim bütün ailem daha önde oradaydı. İki kızım, yeğenlerim, yaşlı annem, babam, bütün ailem oradaydı. Halkımızı çıkarmaya çalışırken bir anda gaz bombası atıldı bulunduğumuz yere.

Parçalanmış, yanmış vücutları yerden almaya çalışırken, bir yandan da polisin attığı gazdan nefes almaya çalışanlar vardı. Yardım etmeye çalışan insanların yanı sıra nefes almaya çalışanlar vardı. Tam bir kaos hesaplandı. Buradan elde edilmek istenen buydu.

Bütün bunların tamamı, HDP bunları hak etmiş gibi gösteren bir medya, Cumhurbaşkanı, Başbakan'ın söylemleri üzerine gelişti. İki aydır HDP alenen hedefe konulmuş, vatan haini, katledilmesi vacip böyle gösterildi. Seçim kampanyası değil, düşmanca kampanya yürütülüyor HDP'ye karşı."

124 SALDIRI

Seçim çalışmalarında 124 yerde saldırıya uğradıklarını aktaran Demirtaş, ''Tek bir gözaltı yoktur. Elinde bıçakla, taşla, sopayla Erzurum mitingimize saldıranların fotoğrafları var. Gözaltı yoktur ama 'bozkurt işareti yaptı' diye gözaltına alınanlar var. Seçim bürolarımıza saldıranları, araçlarımızın içinde diri diri yakanların isimleri belli, tek birgözaltı yok" ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler