Kars gözünü Avrupa'ya dikti

Kars, 2009 yılında Avrupa Komisyonunun "Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesine" (EDEN), Kültür ve Turizm Bakanlığının öncülüğünde "Kuyucuk Gölü" ile başvurmuş ve "turizm ve korunan alanlar" temasıyla ulusal destinasyon seçilmişti.

Kars gözünü Avrupa'ya dikti
- A +

 

Kars'ın Avrupalı turiste ev sahipliği yapması amacıyla AB ülkelerindeki tanıtımlara hız verilecek.
 
Söz konusu proje kapsamında, AB ülkelerine yönelik tanıtım kampanyası çerçevesinde, tarihi şehir ile ilgili tanıtım filmleri, belgesel ve kısa filmler bu ülkelerde gösterilecek. Avrupa Komisyonunun her türlü tanıtım olanağından yararlanacak Kars, böylece daha fazla turiste ev sahipliği yapacak. 
  
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından EDEN Projesi ile ilgili düzenlenen basın turunda, Kars'ın tarihi ve doğal güzellikleriyle ilgili bilgi verildi.
 
Tanıtımı yapılan Kars'ın Kuyucuk köyündeki göl, kuş gözlem turizminin en önemli noktalarından biri konumuna sahip. 
 
Avrasya-Afrika göç güzergahında bulunan ve göç mevsiminde yaban kuşlarının uğrak yeri haline gelen Kuyucuk Gölü, göç zamanı 224 farklı kuş türüne ev sahipliği yapıyor. 
 
Tarih boyunca Hurriler, Urartular, Kimmerler, İskitler, Karsaklar, Sasaniler ve Araplar gibi birçok medeniyetin yaşadığı Ani şehri, M.Ö 300-350 yıllarında kuruldu.
 
Ani şehrindeki tarihi eserler, ziyarete gelen turistleri tarihi bir serüvene sürüklüyor. 
 
Şehrin merkezindeki, 1001 yılında yapılan Ani Katedrali, dönemin Hristiyanlarının Hac merkezlerinden ve şehirdeki en büyük eserlerden biri durumunda. Ayasofya ile aynı tarzda inşa edilen katedral, deprem ve istilalara rağmen tarihi dokusunu halen koruyor.

Yorum Ekle